Ilk Gecenizde Hayatta Nasıl Kalırsınız ?

  • Konbuyu başlatan aradabir007
  • Başlangıç tarihi
  • Forumda yetkili olmak ister misiniz? Moderatör başvurularımız aktiftir! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

    Minecraft Türkiye Premium Üyelik hediyesi için buraya tıklayın.
A

aradabir007

Ziyaretçi
#1


Minecraft toplamda 20 dk süren bir gün döngüsüne sahip 10 dk.sı gündüz ve 10 dk.sı gece olmak üzere. Gündüz çevrede genelde sadece zararsız hayvancıklar dolaşırken geceleri sizi yaylarla kovalayan, yakınınıza gelince patlayan, beyninizi yemeye çalışan yaratıklarla doluyor. Bu sebeple oyuna ilk başladığınızda gece olmadan kendinize sığınacak güvenli bir yer bulmak sizi ilk gecenizi rahatlıkla geçirmenizi sağlayacaktır. İlk yapmanız gereken ağaç kesmek.


Bunu ise ağaç bloklarının üstüne mouse’unuzun sol tuşu ile basılı tutarak bloklar kırılıncaya kadar yumruklayın. - Merak etmeyin ilerleyen zamanda balta yapmasını öğrenip çok daha hızlı ağaç kesebileceksiniz.-
Çevrede bulabildiğiniz ağaçlardan 15 - 20 arası ağaç (wood) topladıkran sonra artık birazcık crafting yapmaya başlayabiliriz.Öncelikle Elimizdeki ağaçları (wood) kereste (wooden planks) haline getirmemiz lazım. Bunun içine envanterinizdeki crafting bölümüne ağaçları yerleştirin ve sağ taraftan kerestelerinizi alın. “1 Wood karşılığında 4 Wooden Planks alacaksınız.” - Yinede her ihtimale karşı tüm ağaçlarınızı keresteye çevirmeyin. En azından 2-3 tanesini ağaç olarak bırakın. Sebebi ise eğer olurda çevrede kömür bulamayacak olursanız “Charcoal” - bir çeşit kömür - yapma şansınız olacaktır. Zaten az sonra nasıl yapılacağından bahsedeceğim.
Crafting Table (Zanaat Masası ??): Kendisi envanterimizdeki 2X2 lik envanter alanını 3X3 olarak kullanabilmemizi sağlar. Bu sayede envanterimizi kullanarak yapamadığımız pek çok eşyayı Crafting Table vasıtası ile yapabiliriz. Kullanmak için öncelikle envanterinizde en alttaki bara yerleştirip elinize aldıktan sonra Crafting Table elinizde iken herhangi bir zemine sağ tıklayarak yerleştirin. Sonrasında ise Crafting Table’a sağ tıklayarak yeni açılan crafting ekranından istediğiniz eşyayı yapabilmeniz (elinizde gerekli ve yeterli malzeme olduğu sürece) mümkün.Bize yardımcı olacak birkaç eşyayı yapabilmek adına elimizdeki kereste (Wooden Planks) lerin bir kısmını çubuk (Stick) yaptıktan sonra artık eşya yapımına geçebiliriz.Yukarıda görmüş olduğunuz üzere elimizdeki malzemelerle, sırasıyla Pickaxe (Kazma), Balta (Axe), Shovel (Kürek) ve Kılıç (Sword) yapabiliriz. Elbetteki ilerleyen zamanlarda CobbleStone (Taş) , Iron (Demir), Gold (Altın) ve Diamond (Elmas) eşyalar da yapabilmemiz mümkün olacak ama ilk gece için tahta eşyalar bizim için yeterli. Yinede ileride taş ve demir çıkardıkça yine aynı tarifleri uygulayarak (Wooden planks yerine Cobblestone yada Iron Bar kullanacaksınız , Stick’ler aynen kalacak) daha iyi aletler yapabilmek mümkün. İsimlerinde de tahmin edeceğiniz üzere balta ile ağaç kesebilir, kazma ile taş kırabilir, kürek ile toprak kazabilir ve kılıç ile de size saldıran yaratıklar olursa kafalarına kafalarına vurabilirsiniz. Bu 4 eşyadan en az birer tane - tercihen 2 çünkü tahta eşyalar çok çabuk kırılıyorlar - yaptıktan sonra artık geceyi geçirecek bir ev arayışına girebiliriz.Çevrede sığınak için yer ararken, gerekli eşyalarımız olduğuna göre artık diğer ihtiyaçlarımızı da düşünmemiz yerinde olur. Yiyecek ve Kömür.
İkisini de çevrede dolaşarak bulabilmek mümkün. eğer çevrenizde inek, domuz yada tavuğa rastlarsanız acımayın atlayın kılıcınız ile üstüne. Bu sayede yiyecek ( Domuzlardan “Raw Porkchop”, İneklerden “Raw Beef”, Tavuklardan ise “Raw Chicken” ) ihtiyacınızı gidermiş olacaksınız. Elbette bulduğunuz bu etleri fırında pişirerek açlık barınızı daha da doldurabilmeniz mümkün. Bu yüzden önerimiz zorunda kalmadığınız sürece etlerinizi pişirerek yiyin. Peki koyunlardan yiyecek birşey çıkmıyor mu? Ne yazık ki hayır, ama koyunları öldürdüğünüzde çıkan yünden (wool) kendinize yatak yapabilmeniz mümkün. İleride makas yaparak daha fazla yünde elde edebilirsiniz ama ondan daha sonra bahsedeceğiz.
Elbette bunun dışında mantarlara da rastlamanız mümkün. Ama yiyecek yapabilmeniz için hem kırmızı hem de kahverengi mantara ihtiyacınız olacak. Yinede mantar bulursanız almamazlık etmeyin.İlerde lazım olabilir.
Peki kömürü nereden bulacaz?
Çoğu zaman dağların kenarlarında yada mağaraların çıkışlarında taşlardan (Stone) farklı olarak siyah renklerinden tanımanız mümkün. Yine de bulamazsanız çok fazla kendinizi yormayın. İlk geceniz için kafanızı sokacak bir yer bulmanız daha önemli. Eğer elinizde 3-4 Ağaç (Wood) kaldıysa ondan da kömür üretebilmeniz mümkün.

Elbetteki çevrede gezerken Demir (Iron) madenine de rastlamanız mümkün.Çoğu zaman yeraltında rastlayacağınız bu cevher kahverengi bir renktedir. Genelde 4-8 arası cevher bir arada bulunur. Tahta kazma ile ne yazıkki çıkartamazsınız. En azından elinizde taş kazma olması gereklidir. Kırdıktan sonra elinizdeki Iron Ore’ları kullanabilmek için fırında eritmeniz gerekir. Fırında eritince elde edeceğiniz Iron ingot ile pek çok eşya yapabilmeniz mümkün. İlerleyen yazılarımızda zaten bunlardan bahsedeceğiz.Elimizde kömür (eğer bulabildiysek) ve yiyeceğimiz olduğuna göre artık kendimize geceyi geçirecek bir yer aramaya başlayabiliriz. Bulabildiğiniz bir dağ kenarından ufaktan bir mağara kazmaya başlamak genelde gayet iyi iş görebilir.Bu sayede hem taş (Cobblestone) ve toprak (Dirt) elde edersiniz hemde her tarafı kapalı bir eviniz olur. Kırdığınız taşları veya kazdığınız toprakları yine elinize alıp sağ tıklayarak istediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu sayede mağaranızı istediğiniz şekilde şekillendirebilmeniz mümkün. Mağaranızı az çok güvenli hale getirince 8 tane taşınız (Cobblestone) olduğu zamanda derhal kendinize bir adet fırın yapın.Fırın yaptıktan sonra yine Crafting Table’da olduğu gibi bir zemine yerleştirip öyle kullanacaksınız.Fırına sağ tıkladığınızda karşınıza yeni bir pencere gelecek. Burada yukarıdaki boşluk yakacağınız yakacağınız malzame, aşağıdaki yakıt olarak kullanacağınız malzeme içindir. Sağ tarafta ise yanan malzemeden elde edeceğimiz malzeme olur. Peki fırın neden gerekli. Öncelikle eğer kömür bulamadıysak fırında ağaçlarımızı (wood) yakarak charcoal yapabilmemiz mümkün. Yakıt olarak kereste (Wooden planks) yada çubuk (Stick) kullanabilmemiz mümkün.Kömürümüzde olduğuna göre artık aydınlatma olayına geçebiliriz. Unutulmamalı ki Minecraftta gece veya gündüz hiç fark etmez yaratıklar daima karanlıkta doğabilirler. Bunun anlamı eğer evinizi aydınlatmazsanız evinizin içinde doğabilmeleri mümkündür. Bu yüzden bulunduğunuzu mekana 2-3 meşale (Torch) yerleştirmeniz sağlığınız açısından gereklidir. Torch için elinizde çubuk (Stick) ve kömür (Coal yada Charcoal) olması yeterli. İster crafting table da isterseniz de envanterinizide çubuk altta kömür üstte olacak şekilde yerleştirirseniz meşale (Torch) elde edebilirsiniz. Yanlız Minecraftta meşaleyi elinizde tutamıyorsunuz. Mutlaka bir yere yerleştirmeniz gerekiyor. O yüzden elinize aldıktan sonra yüzeye sağ tıklayarak istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

Güvenli ve aydınlık bir evimiz - ilerde büyük boyutlu bir tane yapabilirsiniz - ayrıca yemeğimiz de mevcut. Peki gece olunca ne yapabiliriz? Elinizde yeterli miktarda taş varsa araç gereçleri tahtadan taşa terfi ettirebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı çalışan ve daha daha dayanıklı eşyalarınız olur. Aynı zamanda eğer yeteri kadar meşale (Torch)’niz varsa biraz aşağılara doğru kazıp taş, demir ve kömür çıkarabilmeniz de mümkün. Ama aşağılara inerken mağaralara rastlarsanız çok derinlere inmemeye çalışın. En azından kendinize bir zırh yapıncaya kadar.
Ayrıca üzerinizdeki eşyaları koyabilmek için sandıkta yapabilmeniz mümkün. 8 adet keresteyi (Wooden Planks) Crafting Table’ınızda “O” çizecek şekilde içi boş biçimde dizerseniz yapabileceğiniz sandıkları yine bir zemine yerleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca sandığın üstünde herhangi bir blok bulunmaması gerekiyor aksi halde açılmıyor. Eğer iki sandığı yan yana koyarsanız da tek bir büyük sandık olup 2 kat daha fazla eşya alabiliyor.
Artık ilk gecenizde hayatta kalabildiğinize göre Minecraft evreninin tadını çıkarabilirsiniz. Unutmayın ki her harita tamamiyle rastgele yaratılığı için içinde bulunduğunuz dünyanın bir benzeri daha yok. tadını çıkarın…Kaynak : forum.gamer.com.tr

*: Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.
 

Trolcraft

Kırık Taş Toplayıcı
14 Ara 2012
26
6
0
29
#5
Tahta kılıçla dünya keşfedilmez :D Gece bir sürü mob çıkıyor.Enderman,skeleton,Spider,Creeper,Zombie
 
Beğeniler: makkus11

Cobainnn

Buğday Çiftçisi
23 Ağu 2012
107
33
0
#8
Ben daha çok 5-10 tane odun kırıp sonra madenciliğe ve savaşa başladım ilk gecemde ise mağara da kaldım.
 

Trolcraft

Kırık Taş Toplayıcı
14 Ara 2012
26
6
0
29
#9
En iyisi metal hacı :D Oyuncular en çok demir kazma ve demir ekipman kullanıyor...
Yakında video çekip koymayı düşünüyorum ama mikrofon yok poffffffffffffffff