￶￵ ￶ Minecraft Görünmez Blok Kodu!

  • Forumda yetkili olmak ister misiniz? Moderatör başvurularımız aktiftir! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

    Minecraft Türkiye Premium Üyelik hediyesi için buraya tıklayın.

Swuupie

dream imagine phantasize
25 Şub 2018
25
33
100
#1
crafting3.png


Minecraft Görünmez Blok Kodu!

Merhaba!

Minecraft Görünmez Blok, bir harita yaptığınızda(parkur, puzzle, macera vb.), bir sunucu yaptığınızda(pvp, survival, faction vb.) işinize yarayabilecek bir bloktur. Oyuna 14w05a snapshotu ile eklenmiş, eklendiği gibi pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. (Sürüm olarak 1.8'de eklendi.) Bence çok gerekli bloklardan bir tanesiydi, başta harita ve sunucularda olmak üzere pek çok yerde işimize yarıyor bu blok. Şahsen ben bu bloğu pek çok sunucuda görüyorum ve eminim ki görmeye de devam edeceğim. Lobi, warp gibi birçok yerde bile işinize yarayabilir bu blok. Yani kısacası, bu bloğun çok işe yaradığı kaçınılmaz bir gerçek. Bu blok ile arkadaşlarınıza şaka bile yapabilirsiniz. Birinin bir yere girmesini de engelleyebilirsiniz.

Blok aslında "barrier" olarak geçiyor ve Minecraft id'si 166.

Bloku envanterinize almak için şu komutu yazmanız yeterli:

/give <oyuncu> minecraft:barrier
veya
/give <oyuncu> barrier

World Edit plugini ile direkt olarak bir yerleri de kaplayabilirsiniz, ki bu envantere alıp yerleştirmekten daha basit olacaktır.

World Edit ile bir yeri barrier, yani görünmez blok ile kaplamak için;

Bir yeri tahta balta ile seçtikten sonra;

//set 166 (bütün her yeri)
veya
//walls 166 (ortası boş, yani köşeleri doldurur)

yazmanız yeterli olacaktır.

Barrier'lerin oyuna eklenmesi ile birlikte bazı yapıları yapmak daha da kolaylaştı ve bazı harita türlerine ilham oldu. Örneğin; parkur haritalarında görünmez blok ile güzel parkurlar yapılabilir.
 
Beğeniler: Higgs