Minecraft'ta Kullanabileceğiniz Aletler

  • Konbuyu başlatan aradabir007
  • Başlangıç tarihi
  • Forumda yetkili olmak ister misiniz? Moderatör başvurularımız aktiftir! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

    Minecraft Türkiye Premium Üyelik hediyesi için buraya tıklayın.
A

aradabir007

Ziyaretçi
#1
Minecraft’ta yapabileceğiniz pek çok alet bulunmakta. Normalde yapabileceğiniz ağaç kesmek, toprak kazmak gibi işleri hızlandırmanın yanında, yön bulmak, balık tutmak gibi normalde yapamadığınız pek çok işi de yapabilmenizi sağlarlar. Yapı aletleri (kürek , kazma, balta ve çapa) yapıldıkları materyale göre dayanıklılık gösterir. Oyuncunun elindeki aleti doğru işte kullandığını varsayarak ( toprak kazmak için kürek , taş kırmak için kazma gibi ) aletlerin materyal dayanımı şu şekildedir.

Ağaç (Wood) - 60 kullanım*
Taş (Stone) - 132 kullanım*
Demir (Iron) - 251 kullanım*
Altın (Gold) - 33 kullanım**
Elmas (Diamond) - 1562 kullanım*

*kullanım miktarı kırılan, çapalanan, kesilen, kazılan miktarını belirtmektedir.( Örneğin 60 kullanım = 60 blok)
**Altın aletler dayanımı en az aletler olmasına rağmen en hızlılarıdır.

Aynı zamanda kullandığınız aletleri enchanting ederek ( Enchanting Table kullanarak yapılır) özellikler kazandırmanız da mümkündür. Versiyon 1.1 itibariyle aletlere ( kürek, kazma, balta) enchanting ile kazandırabileceğiniz 4 özellik mevcut.

Efficiency: Kullandığınız aletin daha hızlı çalışmasını sağlar. 4. ve 5. seviyede pek çok bloğu anında kırabilir. (Max Level: 5)

Silk Touch: Kırmaya yada kazmaya çalıştığınız blok doğal haliyle düşer. (Örneğin Stone kazıyorsanız cobblestone olarak değil, stone olarak düşer.) (Max Level: 1)

Unbreaking: Elinizdeki aleti her kullandığınızda aletin dayanımının düşmeme ihtimali olur. (Örneğin 3. seviye unbreaking ile elinideki alet 4 kat daha fazla dayanıma sahip olur.) (Max Level: 3)

Fortune: Kırdığınız veya kazdığınız bloktan 1 den fazla eşya alabilmenizi sağlar.(1. seviyede %30, 2. seviyede %75, 3. seviyede ise %120 daha fazla eşya alabilmenizi sağlar. (Max Level: 3)

Bir alete (levele bağlı olarak birden fazla enchanting uygulayabilmek mümkündür. Ancak alet tamir edildiği takdirde üzerindeki tüm enchantingler silinir.

Oyunda yapabileceğiniz ve kullanabileceğiniz el aletleri şunlardır.

Balta (Axe)Ağaç ve odundan yapılan eşyaları daha hızlı kırmaya yarar. Aynı zamanda kılıç gibi silah olarak kullanılabilir ama verdiği hasar daha azdır. Ağaçtan, taştan, demirden, altından ve elmastan yapabilmek mümkündür.Yapmak için 2 adet stick ve 3 adet kullanılacak materyal yeterlidir.Balta tiplerinin, ortalama blok kırma (bir wood bloğu için) süreleri şu şekildedir:

Wood - 1.5 sn
Stone - 0.75 sn
Iron - 0.65 sn
Diamond - 0.4 sn
Gold - 0.25 sn

Kazma (Pickaxe)Oyunda en çok kullanılan aletlerden biridir. Her türlü taşı ve madeni çıkarmak için kullanılır. Farklı maden ve taş tipleri için farklı kazmalar gerekebilir. (Örneğin Obsidian çıkarmak için sadece Elmas (Diamond) pickaxe kullanılabilir.) Aynı zamanda diğer aletlerde olduğu gibi kullanılan materyal kazmanın dayanımını ve hızını etkiler.Kazma tiplerinin, ortalama blok kırma (bir stone bloğu için) süreleri şu şekildedir:

Wood - 1.15 sn
Stone - 0.6 sn
Iron - 0.4 sn
Diamond - 0.3 sn
Gold - 0.2 sn

Kürek (Shovel)


Toprak, kum gibi blokları hızlı şekilde kazabilmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Zorunlu olarak kullanacağınız tek yer blokların üstünü kaplayan kardan kar topu (snowball) elde etmek içindir. Geri kalan hiçbir bloğun kazılması için gerekli değildir. Ama sağladığı hız göz önüne alındığında kullanışlı bir araçtır.Kürek tiplerinin, ortalama blok kazma (bir dirt bloğu için) süreleri şu şekildedir:

Wood - 0.4 sn
Stone - 0.2 sn
Iron - 0.15 sn
Diamond - 0.1 sn
Gold - 0.1 sn

Çapa (Hoe)Toprağı çapalayarak ekilebilir alan haline dönüştürebilen bir alettir. Çiftçilik oyunda zorunlu olan bir aktivite olmasa da çapa çiftçilik için kesinlikle gereklidir. Çapa elinizdeyken, grass yada dirt bloğa sağ tıkladığınızda o bloğu ekilebilir alana “farmland” dönüştürmüş olursunuz. Elinizdeki seedleri sadece bu ekilebilir alanlara ekebilirsiniz. Aynı zamanda karpuz ve balkabağı da sadece ekilebilir alanlarda büyür.Çakmak (Flint & Steel)Bir adet flint ve bir adet iron ingot ile yapılır. Herhangi bir yüzeye sağ tıklayarak ateş yakılabilir. Aynı zamanda TNT’leri sol tıkla direk olarak patlatabilir. Yayılma hızının düşüklüğüne rağmen ateş pek çok durumda temizlik amacıyla kullanılabilir. Özellikle hızlı bir şekilde orman temizliği için idealdir. Silah olarak özellikle örümcekler ve enderman’lara karşı idealdir. Gündüzleri üzerinize saldırtmadan örümcekleri yakabilirsiniz. Aynı zamanda yakarak öldürdüğünüz hayvanların size pişmiş et verme ihtimali de vardır.

Kova (Bucket)Süt, lav ve su taşımada kullanılır. Su veya lav’ı kova ile alırken dikkat edilmesi gereken, akan akışkana değil durgun olan kısımdan alınabileceğidir. Süt ise herhangi bir ineğe arkadan sağ tıklayarak alınabilir. Ayrıca su altıdayken elinizdeki boş kovayla sağ tıklarsanız bir anlığına hava boşluğu oluşturabilir ve hava meterinizi doldurabilirsiniz. Kovalar sadece demirden yapılabilir vaya zindanlarda bulunabilir. Biz zindan sandığından kova çıkma ihtimali %80’dir. Su dolu bir kova ile dik iniş yapan ve inmesi zor derin mağaralara kolay ve hasar almadan inmek içinde kullanabilirsiniz. Süt dolu kova ile de kek yapabilmeniz mümkündür.

Pusula (Compass)Oyuncunun haritada doğduğu ilk noktayı (Spawn Point) işaret eder. Envanterinizde hatta sandığınızdayken dahi aktif olarak çalışır. Yatakta yatarak spawn point’inizi değiştirmeniz pusulanın göstereceği noktayı değiştirmez. Pusula ilk doğduğunuz noktayı göstermeye devam edecektir.Nether’da ise pusula çalışmaz. Bir diğer kullanım alanı harita yapımında kullanılmasıdır.

Not: Oyunda bir sefer pusula veya saat yaptıktan sonra bir daha yapmanıza gerek olmayabilir. İlk pusula veya saat yapımından sonra istatistik ekranındaki saat ve pusulanın oyundaki gibi aktif olarak çalışmaktadır.

Harita (Map)Bu eşya ile oyuncu kısa mesafeli de olsa çevrenin haritasını oluşturabilir. Harita üzerindeki her bir piksel 8x8’lik bloğu gösterir. Haritadaki beyaz ok ise oyuncuyu temsil eder. Çevrede gezerken çevrenin haritaya işlenebilmesi için oyuncunun haritayı elindeyi tutuyor olması gereklidir. Her bir harita 128x128 pikseldir. Bu sebeple bir haritanın gösterdiği alan 1024x1024 bloktur. Haritanın isimlendirmesi ise her zaman “map_x” şeklindedir. İlk harita map_0, ikincisi map_1 şeklinde devam eder. Pusulanın aksine harita Nether’da kullanılabilir.


Tamamen keşfedilmiş örnek harita

Saat (Clock)Üzerinde bulunan resim ile o anki durumu (gece, gündüz, şafak, gün batımı) gösterir. Gece ve gündüz için 2 bölümü mevcuttur ve bu iki bölüm gün içersinde, saat içinde sürekli dönerek oyuncuya saat gösterir. Oyun içerisinde saat olmadan da güneşin veya ayın konumundan süreyi ölçebilirsiniz. ( Güneş tam tepedeyken gün batımına gerçek zamanla 5 dk kalmış demektir. Aynı durum ay içinde geçerlidir.) Pusulada olduğu gibi saatte Nether’da çalışmaz.

Olta (Fishing Rod)Balık tutmak ve çevredeki Mob’ları yakınınıza çekmek için kullanılabilir. Oyuncu eline oltayı aldıktan sonra sağ tıklama ile oltayı fatarve tekrar sağ tıklama ile geri çeker. Olta kırılmadan önce 65 atma işlemi yapılabilir. Balık tutabilmek için oltayı su olan bir bloğa atmanız gereklidir. Oltanın şamandırası yukarı aşağı hareket etmeye başladığı anda sağ tıklama ile balık yakalanır. (Bu kısmı biraz tecrübe gerektiriyor ama 2-3 denemeden sonra rahatlıkla yapılabilir.)

Makas (Shears)Koyunlardan yün, mantar ineklerden mantar kırpmada, örümcek ağlarında string elde etmede ve ağaçlardan yaprak kesmede kullanılabilir. Bir koyundan yün çıkarmada en verimli yöntemdir. (Öldürerek sadece 1 yün elde edebilirken makas kullanarak 1-3 arası yün elde etmek mümkündür.) Aynı zamanda ağaçlardan yaprakları ve sarmaşıkları tekrar kullanılabilir şekilde almanın tek yolu makas ile kesmektir.

Kaynak : forum.gamer.com.tr

*: Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.