Overworld Pasif Mob'ları

  • Konbuyu başlatan aradabir007
  • Başlangıç tarihi
  • Forumda yetkili olmak ister misiniz? Moderatör başvurularımız aktiftir! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

    Minecraft Türkiye Premium Üyelik hediyesi için buraya tıklayın.
A

aradabir007

Ziyaretçi
#1
Tavuk (Chicken):

Kendisi özellikle yeşil alanlarda bolca karşınıza çıkacak pasif canlılardan biridir. Öldürdüğünüz takdirde üzerinden Çiğ tavuk (Raw Chicken) ve tüy (Feather) düşebilir. Çiğ tavuğu pişirip yiyebilir tüyü ise “Flint” ve “Stick” ile birleştirip ok yapabilirsiniz. Bir tavuk her 5 ila 10 dakika arasında 1 yumurta yumurtlayabilir. Bir yumurtayı elinize alıp fırlattığınız takdirde 1 / 8 olasılıkla içinde 1 civciv, 1 / 256 olasılıkla 4 civciv çıkma ihtimali vardır. Aynı zamanda yumurtaları buğday (Wheat), süt (Milk) ve şeker (Sugar) ile birleştirip pasta da yapabilirsiniz.Tavuklar, Silverfish ve Slime’dan sonraki en küçük canlılardır. 1X1’lık alanlardan geçebilirler. Yüksekten düştükleri zamanda hasar almazlar. Eğer elinizde buğday (Wheat) varsa sizi takip edebilir ve yine buğday yardımıyla başka tavuklarla çiftleştirebilirsiniz. Yavru civcivler 20 dk içinde yada diğer bir deyişle 1 Minecraft günü içerisinde büyüyüp normal tavuk haline gelirler.

İnek (Cow):

Yine yeşil alanlarda bolca karşınıza çıkacak pasif canlılardan biridir. Deri (Leather), çiğ biftek (Raw Beef), ve Süt (Milk) kaynağıdır.Deriyi zırh yapımında çiğ bifteği ise ister çiğ ister pişirerek, yemek olarak kullanabilmek mümkündür. Deri ve biftek için öldürmek yeterliyken süt alabilmek için öncelikle 3 adet Demir külçe (Iron Bar) kullanıp kova (Bucket) yapmanız ve bunu inekler üzerinde sağ tıklama ile kullanmanız gereklidir. Bir inekten sınırsız sayıda süt alabilmeniz mümkündür.Neredeyse tüm pasif canlılarda olduğu gibi Buğday kullanarak ineklerin sizi takip etmesini sağlamak ve çiftleştirmek için kullanabilirsiniz. Yavru inekler 1 Minecraft günü içerisinde büyüyerek normal inek haline geleceklerdir.

Mantar İnek (Mushroom)

Mantar inek, normal ineğin özel bir türüdür. Sadece Mantar Biyomu ( Mushroom Biome)’unda rastlanabilir. - ki bir başka yazımızda biyomlardan da bahsedeceğiz. - Neredeyse normal ineklerle aynı özellikleri gösterir.Öldürüldüğü zaman deri ve çiğ biftek bırakır. Buğday ile çiftleştirilebilir ve doğan yavru da mantar inek olur. Şayet Makas (Shears) ile kırpılırsa 2 - 5 arası mantar bırakarak normal ineğe dönüşür ve sadece kırmızı mantar bırakır. Kova yerine kase (Bowl) kullanılırsa mantar çorbası sağlar.

Domuz (Pig)

Çiğ domuz pirzolası (Raw Porkchop) kaynağıdır. Domuz pirzolası çiğ yada pişmiş halde yemek olarak kullanılabilir. Üzerlerinde eyer kullanılabilir ve binilebilir. ama oyuncu tarafından kontrol edilemez. Aynı zamanda yavru domuzlar üzerinde de eyer kullanılabilir.Buğday ile yönlendirilebilir ve çiftleştirilebilir. Yavrular 1 Minecraft günü içerisinde büyüyüp normal domuz olabilirler. Eğer üzerlerine yıldırım düşerse Zombie Pigmen’e dönüşebilirler.

Koyun (Sheep)

Yün (Wool) kaynağıdır. Koyunlardan makas ile kırpılarak yada öldürerek alabileceğiniz bu yünler ile Resim (Painting) ve yatak (Bed) yapabilabilir. Aynı zamanda yünleri çeşitli renk malzemeleri kullanarak 16 farklı renkte küpe dönüştürülebilir.Koyunları öldürerek 1, makas ile kırparak 1-3 arası yün toplayabilmek mümkündür. Aynı zamanda bu renk veren malzemeleri koyun üzerinde kullanarak koyuna renk verilebilir.Koyunlar yünleri kırpıldıktan sonra tekrar yün üretebilmeleri için çimen yemeleri gereklidir.Aynı zamanda 4 iplikten (String) 1 yün üretebilmekte mümkündür.Ama iplikler genellikle örümceklerden (Spider) düştüğü için koyunları kırpmak daha çok tercih edilen yöntemdir. Koyunlarda yine diğer pasif canlılar gibi Buğday ile yönlendirilebilir ve çiftleştirilebilir. Kuzular diğer iki koyundan birinin rengini alır.

Kalamar (Squid)

8 Bacaklı bu canlı, Minecraft’taki ilk deniz canlısıdır ve sadece denizde bulunur. Herhangi bir biyomda yada denizin herhangi bir derinliğinde rastlanabilir. Çiftleştirilemez yada yönlendirilemez.Öldürüldüğünde çıkan kese ile (Ink sac) beyaz yüne siyah renk verebilmek mümkündür. Aynı zamanda Ink Sac’ın koyunlar üzerinde kullanılması da mümkündür.

Kurt (Wolf)

Genellikle ormanlık bölgelerde veya koyun topluluklarının yakınlarında rastlayabileceğiniz bu hayvanları ( Sadece Orman (Forest) çamlık (Pine Forest) ve tayga (taiga) biyomlarında rastlanabilir ) kemik (Bone) yardımı ile eğitilebilir (bazen birden fazla kemik gerekebilir ) ve sürekli yanınızda gezmesini sağlayabilirsiniz. Eğitimli kurtlar yakın menzil silahları ile saldırdığınız tüm yaratıklara sizinle saldıracaklardır. Eğitimli bir kurdu boynundaki tasmadan tanıyabilirsiniz. Şayet tasması olmayan bir kurda saldırırsanız oda size saldıracaktır.Vahşi kurt sağlık olarak sadece 8 cana sahipken eğitimli kurt 20 cana kadar yükseltilebilir. Kurdun sağlık durumunu kuyruğundan gözlemleyebilirsiniz. Ne kadar havadaysa canı o kadar yüksektir. ( Bkz: yukarıdaki resimler: En solda 8 can, en sağda 20 can ) Aynı zamanda eğitimli kurda sağ tıklayarak oturmasını sağlayabilir ve yine sağ tıklayarak tekrar ayağa kaldırabilirsiniz. Kurdunuzu her türlü et ile ( Çiğ yada pişmiş tavuk (chicken), biftek (beef), domuz pirzolası (porkchop) ayrıca çürümüş et (Rotten flesh) (Zombielerden düşer ) ile besleyebilirsiniz. Oyuncuların aksine kurtlar çürümüş etten zehirlenmezler. Bu sebeple kurtlar için ideal yemektir. Kurtlar aynı zamanda Silverfish ve köylülerden (Villager) sonra ölünce birşey düşürmeyen 3. canlıdır.

Ocelot (Cat)
Sadece Jungle biome’unda bulabileceğiniz bu hayvanlar Minecraft’ta eğitilebilen 2. mob ünvanını taşıyor. Yakalayabilmeniz için elinizde balık ile görüş mesafesinde hareket etmeden beklemeniz gerekiyor. Hareket ederseniz koşarak kaçıyorlar. Aynı zamanda şimdilik koşabilen tek mob oluyor kendileri.Eğitilmemiş Ocelot’lar sadece sarı renkte bulunurken ( bkz: yukarıda solda) eğitilmiş olanlar değişik renklerde olabilirler. Çevrede tavuk görürlerse saldırabiliyorlar ve Creeper’lar kendilerinde bucak bucak kaçıyor. Ayrıca kurtların aksine sadece 5 kalplik canları mevcut.

Iron Golem
Köylerdeki köylüleri korumak amacıyla eklenen bu arkadaşlar 3 blokluk boyları ve 50 kalplik canları ile gerçekten dövüşmek istemeyeceğiniz canlılar. Normalde pasifler ve sadece köylerde gezen tüm düşman moblara saldırıyorlar (Creeper’lar ve Slime’lar hariç). Saldırılarında verdikleri hasar 3.5 - 10 kalp arasında değişiyor. Size sadece eğer bir köylüye veya Iron Golem’in kendisine saldırırsanız karşılık veriyor.15 veya daha fazla köylü içeren köylerde doğabilirler ama Creative veya Survival mod fark etmeksizin üretilmesi de mümkün. Tek yapmanız gereken 4 adet iron block’u yukarıdaki şekilde dizdikten sonra (Iron block’u crafting table üzerinden 9 adet iron ingot kullanarak yapabilirsiniz) üzerine balkabağı (pumpkin) yerleştirerek kendi iron golem’inizi üretebilmeniz mümkün.Kar Golemi (Snow Golem)

Canlı demek her ne kadar tartışılabilir olsa da 2 Kar bloğu (Snow Block) ve balkabağı (Pumpkin) üst üste yerleştirilerek yapılan bu şahsiyet görüş alanına giren tüm zararlı canlılara kartopu atarak saldırabilir.( Crafting Table’da değil malzemeleri herhangi bir yüzeye yerleştirerek yapılır)Herhangi bir şekilde yönelendirilemez. Yürürken arkalarında kardan iz bırakırlar. Eğer ölecek olurlarsa 2-12 arası kar topu bırakırlar.

Köylü (Villager)Pek çok Minecraft oyuncusunun bildiği ismi ile “Testificate” Minecrafttaki tek NPC’dir. NPC köylerinde yaşayan bu vatandaşlar tiplerine göre size eşya veya enchanting sağlayabiliyorlar. Ayrıntılı bilgi için bkz: “Köylülerle Ticaret Nasıl Yapılır ?"


Kaynak : forum.gamer.com.tr

*: Bu yazı Minecraft 1.3.1 (Çıkış tarihi: 1 Ağustos 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.
 
Beğeniler: Bloodian

batuahn elmental creepe

Kızıl Taş Mühendisi
17 Ara 2012
239
10
0
16
#3
3 tane pasif mob var onların birisini yazmışsın ama benim bildiklerim sen saldırınca köpek gibi saldırıyor enderman ile zombie pigman sadece isimi geçiyor onlar yok
 

dragonminecraft

Ağaç Yumruklayıcı
8 Ocak 2013
17
1
0
26
#6
bi ara taş arıodum zombi sesleri gelde ayrıca gündüzdü bende korktum bna saldırır diye bi bktm karşımda köylü var ağzıma geleni söyledim :D