Temel Bloklar Ve Işlevleri

  • Konbuyu başlatan aradabir007
  • Başlangıç tarihi
  • Forumda yetkili olmak ister misiniz? Moderatör başvurularımız aktiftir! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

    Minecraft Türkiye Premium Üyelik hediyesi için buraya tıklayın.
A

aradabir007

Ziyaretçi
#1
Stone


En çok rastlayacağınız bloktur. Kırınca Cooblestone olarak alırsınız. (Eğer kazmanızın (Pickaxe) “Silk Touch” özelliği yoksa) Tekrar stone’a çevirebilmek için cobblestone’ları fırında (furnace) eritmeniz gerekir.Stone’un yapı malzemesi olarak kullanımı dışında düğme (button), basıç plakası (pressure plate), slab, brick ve redstone repeater yapımında kullanılır.

Cobblestone ( + Moss Stone)


Oyunda (özellikle başlarda), en çok kullanacağınız bloklardandır. Stone kırdığınızda veya çevrede cobblestone halindeyken (Özellikle NPC köylerindeki binalarda, zindanlarda ve yeraltı kalelerinde) bulabilmeniz mümkündür. Normal Stone’a göre kırması biraz daha zordur. Ghast’ların alev toplarına karşı dirençli olduğu için Nether’da koruma sağlama amaçlı kullanıma uygundur.


Alternatif bir versiyonu da oyunda mevcuttur. Moss Stone olarak adlandırılan bu versiyon normal cobblestone’un yosun tutmuş haline benzer (bkz: yukarıdaki resim) ve sadece zindanlarda bulunur. Bunun anlamı eğer çevrede moss stone görüyorsanız mutlaka yakınlarda zindan var demektir.Moss Stone’un direk kullanımı dışında başka bir kullanım alanı yoktur.Cobblestone; slab, merdiven, fırın (furnace), balta (axe), axe (pickaxe), çapa (hoe), kürek (shovel), kılıç (sword), lever ve brewing stand yapımında kullanılır.Dirt ( +Mycelium)
Toprak bloğu oyunda en çok bulunan bloklardan biridir. Heryerde bulunabilir. Dayanımı iyi değildir. TNT veya Creeperlar tarafından rahatlıkla yok edilebilir. Seviye 4’ün üzerinde ışık gördüğü zaman üzerinde çimenler oluşur. (ortadaki blok) Çapa (hoe) kullanılarak çapalanırsa (sağdaki blok) üzerine tohum (seed) ekerek buğday, karpuz (melon seed) veya balkabağı (pumpkin seed) tohumu ekerek karpuz (melon) ve balkabağı (pumpkin) elde edebilmek mümkündür.Bir başka versiyonu Mycelium ismiyle genellikle bataklık bölgelerinde bulunur. Mantar yetiştirmek için ideal topraktır. Kazıldığı zaman ( Küreğinizin “silk touch” özellği yoksa dirt düşer. Çapa ile çapalanamaz veya üzerine ağaç dikilemez.

Dirt ve tüm versiyonlarının ucuz yapı malzamesi ve bitki yetiştirmek dışında herhangi bir işlevi yoktur.

Wood & Wooden Planks:


Ağaçlardan elde edeceğiniz odun (wood) (sol resim) ‘un kullanım alanı geniş değildir. Sadece yapı malzemesi ve kereste (wooden planks) üretiminde kullanılır. Gerektiği takdirde fırında (Furnace) yakılarak Charcoal isminde bir kömür tipini de üretmek mümkündür. Ama genelde sadece oyunun başlarında ve kömür kaynağı bulunamazsa tercih edilen bir yöntemdir.

Kereste (wooden planks) ise wood’un aksine kullanım alanı çok geniş bir bloktur. Crafting table’dan sandıklara, kapılardan botlara kadar ek olarak stick haline dönüştürülürse tüm el aletleri yapılabilir.. (Tam liste için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.)Sand


Yolunuz çöl bölgesine düşerse sıklıkla rastlayacağınız onun haricinde genelde su kıyılarında bulunan kum bloğudur. Yerçekinin üzerinde etkili olduğu 3 bloktan biridir. ( Diğer ikisi gravel ve dragon egg) Bunun anlamı eğer kum bloğunun altında herhangi bir blog bulunmazsa altona bir blog denk gelinceye kadar düşeceğidir. Oyuncu veya mobların üstüne düşerse onları havasızlıktan öldürebilir.

Fırında eritilirse cam (glass) üretilebilir. Aynı zamanda kumtaşı bloğu (sandstone) ve barut (gunpowder) ile birleştirip TNT yapabilmek mümkündür.
GravelMağaralarda bolca bulunabilen bir diğer blok ise graveldir. Kum gibi yerçekiminden etkilenen gravel’in eşya yapımında herhangi bir kullanım alanı yoktur. Gravel kazıldığı zaman %10 ihtimalle çakmaktaşı (flint) düşürme ihtimali vardır.Flint ile çakmak (Flint & Steel) ve ok (arrow) yapabilmek mümkündür.

Mağaralarda çok aşağıdaki çukurlara inmek için sütun oluşturmak için ideal bir bloktur. En aşağıdan bulunduğunuz seviyeye kadar bir sütun oluşturduktan sonra gravel’i kazarak can kaybetmeden güvenli bir şekilde aşağı inmeniz mümkün olabilir. Doğal olarak diğer haritalarda da (Nether, The end) bulunabilen 3 bloktan birisidir. ( Diğer ikisi Obisidian ve Bedrock)

Clay:Genellikle çevresi kumlarla sarılı bir biçimde ve su altında görülür. Diğer bloklara kıyasla daha nadirdir. Her bir kil bloğundan 4 kil topu düşer. Bu kil toplarını fırında pişirerek tuğla (brick) elde edebilmek, tuğlaları kullanarak ta tuğla duvar bloğu oluşturabilmek mümkündür. Onun haricinde pek bir işlevi yoktur.
Kaynak : forum.gamer.com.tr


*: Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.
 
Beğeniler: Atoms22