Temel Iksir Bilgisi

  • Konbuyu başlatan aradabir007
  • Başlangıç tarihi
  • Forumda yetkili olmak ister misiniz? Moderatör başvurularımız aktiftir! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

    Minecraft Türkiye Premium Üyelik hediyesi için buraya tıklayın.
A

aradabir007

Ziyaretçi
#1
İksirler size belirli bir süreliğine belli özellik kazandırabilen eşyalardır. Bu özellikler ateşten veya hasardan korumadan, canınızı sürekli yenilemeye, hızınızı ve gücünüzü artırmaya kadar çeşitlenebilir. İksirleri kullanmak için elinize almanız ve sağ tıklama ile kullanmanız yeterlidir. İksir kullandığınızda oluşan etkiyi ve süresini “e” tuşuna basarak açtığınız envanter ekranının sol tarafında görebilirsiniz.


İksir üretebilmek için belli ekipmanlar kullanmanız gereklidir.Bunlar:
Brewing Stand

Kendisi iksir yapmak için temel ekipmanımızdır. Sağ tıklama ile açılan menüden yukarıdaki boşluğa iksir için kullanacağımız malzemeyi, aşağıdaki 3 boşluğa ise iksir şişelerini yerleştiriyoruz. Elbetteki iksir şişeleri en azından su dolu olmak zorunda. Oyundaki çoğu iksir için Awkward Potion temel olarak kullanılır. Awkward Potion yapabilmek için ise su şişelerini (Water bottle) Nether Wart ile birleştirerek – ki işlemde Brewing Stand üzerinde yapılıyor – yapabilirsiniz.

Brewing Stand yapabilmek için 3 adet Cobblestone ve 1 adet Blaze Rod yeterlidir. Eğer elinizde Blaze Rod yok ise Nether’da Blaze isimli yaratıklardan bulup öldürmeniz yeterlidir. (Blaze ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “Nether mob’ları ve genel savaş taktikleri” sayfasında bulabilirsiniz. Blaze Rod aynı zamanda fırınlarda yakıt olarak ta kullanılabilir ve kömüre kıyasla daha verimlidir. Ama nadir bulunuyor oluşu sebebiyle genellikle fırınlarda kullanımı tercih edilmez.

Cauldron

Cauldron, temelde içerisine su doldurabildğimiz bir kazandır denebilir. 1.9 Pre-Release’de Brewing Stand yerine iksir yapmak için düşünülen Cauldron’un 1.0 ile Brewing Stand gelmesi ile içerisinde su tutmak dışında başka bir işlevi kalmamıştır. Suyun daha verimli kullanımını sağlıyormuş gibi görünse de eğer çevrede nehir, göl gibi bir su kaynağınız veya sizin oluşturduğunuz sınırsız bir su kaynağınız varsa ihtiyaç olmayacak bir ekipmandır. Elinizdeki kova ile sağ tıklayarak içini su ile doldurabilirsiniz. İçi su dolu bir Cauldron 3 şişe (Glass Bottle) doldurabilir. Cauldron üzerinde süt veya lav kullanamazsınız. Kullanışsızlığına rağmen Cauldron Nether’da su kullanımını sağlayabilen tek ekipmandır.
Cauldron harcanan toplam eşya bakımından bakıldığında aslında verimli bir ekipman değildir. Cauldron yapmak için 7 adet iron ingot harcamak yerine 6 iron ingot ile 2 kova (bucket) yaparak kendi sınırsız su kaynağınızı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle herhangi bir yerde 1 kare derinliğinde 2x2 kare oluşturacak şekilde bir çukur kazın. Sonrasında ilk su dolu kovanızı herhangi bir köşeye boşaltın. 2. Kovanızı ise ilk su boşalttığınız köşenin çapraz köşesine boşaltın. Su akışının durduğunu gördüğünüzde artık sınırsız su kaynağınızı kullanabilirsiniz.

Glass Bottle

İksir yapabilmek için en çok kullanacağınız eşyalardan bir tanesidir. 3 adet cam (glass) kullanarak 3 adet Glass bottle yapabilmeniz mümkün. İksir yapabilmek için içerisine su doldurmak gereklidir. Su şişesi (water bottle) iksir yapımı için temel kaynaklardan biridir.
Yukarıda adı geçen ekipmanlar elinizde varsa iksir yapımına geçebilirsiniz.
İksir yapımında ilk bilinmesi gerekenler temel bileşenlerdir. Bu bileşenler ve Su şişesine (water bottle) Brewing Stand kullanarak eklendiğinde ortaya çıkan temel iksirleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Temel iksirinizi elde ettiğinize göre sırada ikincil bileşeni eklemek var. İkincil bileşen iksirinize özellik kazandıracak olan bileşendir. Aşağıdaki tabloda örnek olarak Awkward Potion iksiri üzerine Brewing stand kullanılarak eklenebilecek ikinci bileşenleri ve etkilerini görebilirsiniz.

Bu etkiler sırasıyla:
Fire Resistance: Sizi ateş, lav ve Blaze saldırılarında korur (Süresi 3:00 , Extended* 8:00)
Speed: Oyuncunun koşma ve yürüme hızını ayrıca zıplama mesafesini artırır. (Süresi 3:00, Extended* 8:00)
Instant Health: İksir başına 3 kalp’lik can sağlar. (Level 2**’de 6 Kalp)
Posion: Oyuncuyu her 1.5 saniyede yarım kalp can azaltacak şekilde zehirler.(Süresi 0:45, Extended* 2:00)(Level 2**’de saniye başına 1 kalp hasar verir.)
Regeneration: Süre içerisinde canınızı artırır. (Süresi 0:45, Extended* 2:00)
Strength: Oyuncunun ataklarını 1.5 kalp artırır. (Yay hariç) (Süresi 3:00, Extended* 8:00) (Level 2**’de oyuncunun verdiği hasara 3 kalp ekler.)
Weakness: Oyuncunun tüm ataklarını 1 kalp azaltır. (Yay hariç)(Süresi 1:30, Extended* 4:00)

*Extended süresi iksir üzerinde Redstone dust kullanıldığı takdirde iksirim etkisinin uzayabileceği maksimum süredir.
*Level 2 İksir üzerinde Glowstone Dust kullanılarak iksirin etkisinin artırılması ile olur.
Not: Hem 2. Level hemde extended iksir yapılamaz. Oyuncu süre ile etki arasında tercih yapmak zorundadır.
Not 2: Yukarıdaki etkileri okuduktan sonra neden Poison veya weakness gibi etkileri olan iksirler yapayım diye düşünebilirsiniz. Bu iksirleri Gunpowder ile birleştirerek fırlatılabilir iksir haline getirebilir ve düşmanlarınıza fırlatabilirsiniz. Bu sayede iksirler size gösterdiği etkinin aynısını düşmanlarınız üzerinde de gösterecektir. Ama unutulmamalıdır ki iksirlerin fırlatma uzaklığı 5-6 kare ile sınırlı olduğundan (1.1 de bu şekilde ama sonraki versiyonlarda bu artabilir.) yakın menzil saldırıları yapabilen düşmanlarınızda kullanmanız önerilir.
İksirinizi yaptınız, ikincil bileşeninizi ekleyip özellik kazandırdınız. Sırada üçüncü bileşenler var.
Bu bileşenler iksirinizin etkisini veya süresini uzatırken, iksirinizin fırlatılabilir olmasını da sağlayabilir. Aşağıda tüm üçüncül bileşenleri özellikleri ile görebilirsiniz.


Oyundaki (Versiyon 1.1) yapılabilecek tüm iksirlerin tarifleri aşağıda verilmiştir.Weakness > fermented spider eye
Weakness E > fermented spider eye veya redstone
Strength > nether wart > blaze powder
Strength E > nether wart > blaze powder > redstone
Strength II > nether wart > blaze powder > glowstone
Regeneration > nether wart > ghast tear
Regeneration E > nether wart > ghast tear > redstone
Regeneration II > nether wart > ghast tear > glowstone
Swiftness > nether wart > sugar
Swiftness E > nether wart > sugar > redstone
Swiftness II > nether wart > sugar > glowstone
Slowness > nether wart > sugar or magma cream > fermented spider eye
Slowness E > nether wart > sugar or magma cream > fermented spider eye > redstone
Health > nether wart > glistering melon
Health II > nether wart > glistering melon > glowstone
Harming > nether wart > glistering melon or spider eye > fermented spider eye
Harming II > nether wart > glistering melon or spider eye > fermented spider eye veya glowstone
Poison > nether wart > spider eye
Poison E > nether wart > spider eye > redstone
Poison II > nether wart > spider eye > glowstone
Fire Resistance > nether wart > magma cream
Fire Resistance E > nether wart > magma cream > redstone
Not: Yukarıda iksir isimlerinin yanındaki “E” extended yani süresi uzatılmış olduğunu “II” ise 2. Level olduğunu göstermektedir.

Kaynak : forum.gamer.com.tr

*: Bu yazı Minecraft 1.2.5 (Çıkış tarihi :4 Nisan 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.