Temel kontroller ve Menüler

  • Konbuyu başlatan aradabir007
  • Başlangıç tarihi
  • Forumda yetkili olmak ister misiniz? Moderatör başvurularımız aktiftir! Aramıza katılmak isterseniz buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

    Minecraft Türkiye Premium Üyelik hediyesi için buraya tıklayın.
A

aradabir007

Ziyaretçi
#1
Temel Kontroller:
WASD: Hareket
W+W : Hızlı Koşma (W Tuşuna ard arda hızlı bir şekilde 2 kere basarak hızlı koşabilirsiniz.)
Mouse Sol Buton: Atak
Mouse Sağ Buton: Kullanma
Space: Zıplama
Shift: Yavaş ilerleme ( bu butona basılı tutarak çukurlara düşmeden kenarlarda durabilir yada merdivenlerde sabit kalabilirsiniz. )
E: Envanter
Q: Elinizdeki eşyayı atmanızı sağlar
T: Chat ekranı açar ( Sadece Multiplayerda )
Tab: Serverdaki oyuncuları gösterir ( Sadece Multiplayerda )

Arayüz:Oyuna ilk giriş yaptığınızda ekranın altında bulunan bu göstergede, Kalpler canınızı temsil ederken üstündeki zırh simgeleri zırhınızı, solda bulunan tavuk budu şeklindeki bar ise açlık seviyenizi göstermektedir. Bunların altında bulunan yeşil bar ve rakam, karakterinizin topladığı deneyim puanları ile kaçıncı seviyeye geldiği ve bir sonraki seviyeye gelebilmek için ne kadar daha deneyime ihtiyaç duyduğunu göstermekte. Tüm buların altında ise ister 1-9 tuşları ile ister mouse tekerleği yardımı ile aralarında geçiş yapabileceğiniz eşyalar görünmektedir.

Envanter:


E tuşuna bastığınızda karşınıza yukarıdakine benzer bir pencere açılacak. Bu sizin envanter ekranınız. Karakterin solundaki 4 kare üzerine giyebileceğiniz zırhlar için ayrılan bölüm. Sağ tarafta ise Crafting* bölümü bulunmakta. Bu ufak pencere ile ve ileride yapacağımız Crafting Table vasıtası ile çeşitli eşyalar üretebilmemiz mümkün.
Karakterimizin altında bulunan kısım ise çevreden toplayacağımız eşyaların bulunduğu bölüm. Elbetteki oyun içerisinde sandık yaparak envanterimizi daha gerekli eşyalar ile doldurabilmemiz mümkün ama oyunda çanta yada benzeri envanter ekranımızı genişletecek herhangi bir eşya bulunmamakta. Ayrıca üzerimizde bulunan bir elimize alıp kullanabilmek için en altta bulunan bara yerleştirmeniz gerekli. En alttaki bara yerleştirdikten sonra 1-9 tuşları yada mouse tekerleği ile bu eşyalar arasında geçiş yapabiliyoruz.

*: Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.
 

roket

Kömür Madencisi
28 Ocak 2012
61
0
0
22
#4
artık sp dede t ye basıp eer command s activeted yaparak birkç mp kodulu çalıştırıoz oyn da o tş cheats diye geçio
 

Observerq

Zombi Avcısı
31 Ara 2011
167
24
0
21
#10
Sanırım o CTRL olayı Optifine modundan dolayı. Resmi açıklamalarda CTRL tuşunu hiç görmedim. Ama işe yaradığı kesin. Birde arkadaşların dediği gibi artık SP'de de T ile Chat/Komut ekranini açabiliyoruz.