---Yeni Başlayanlar İçin Rpg Kuralları---

  • Minecraft Nasıl? Discord Sunucusuna gelerek başkaları ile sohbet edebilir, başkaları ile yardımlaşabilir aynı zamanda yapılan ve yapılacak olan çekilişlerden faydalanabilirsiniz, katılmak için buraya tıklayın.
509
187
0
#1
-RolePlay Nedir?-
Role Play oynadığınız karakteriniz ile bütünleşerek rol yapmaktır. Karakterinizi doğduğu,bulunduğu ortama,çevresindeki kişilere ve yaşadığı olaylara göre oynatırsınız. Karakterinizin yapısınada bu olaylar doğrultusunda siz karar verirsiniz. Sinirli olabilir,cesur olabilir,duygusal biri olabilir,korkak biri olabilir.Ama sürekli farklı olmaz karakterinizi belirlediğiniz gibi yapmalısınız.İllaki bir mmo veya mmorpg diye geçen oyun oynamışsınızdır(işte knight online,mt2..)gibi.Ordada bakarsanız mmo diye geçiyor çünkü karakter yaratıyorsunuz ve görevler falan var.Oyunda rol yaprak oynarsınız.Yani '':D'' veya '':)'' falan yazılmaz oyun içinde.
Mesela kralla karşılaştığınızda.''Kral baksana bi'' diyemessiniz.Çünkü gerçekteymiş gibi oynamalısınız.''Kralım'' falan dersiniz.

-Emote-
Emote oyunda yaptığın birşeyi belli etmektir. Gerçek hayatta biri birşey yaptığını görür. Fakat oyunda göremez(normalde yere düşersin düşersin fakat bunu oyunda yapacaksan,oyunda düşemessin roleplay burda başlar bu yüzden emote kullanırsın.

-Emote nasıl yapılır?-

/me:Bu yaptığın hareketi belirler.
Mesela kılıcınızı çekersen /me Kılıcını çeker. Yazarsınız ve oyunda kırmızı bir yazıyla nick Kılıcını çeker yazar.Sonra kılıcınızı elinize alırsınız.
Veya yere düşme rolü yapacaksınız ve bunu yapmanız gerekir /me yere düşer.

/do:Bu ise olayı veya o anki durumu belirler.Mesela /do sırılsıklamdır. /do yerdedir. Bunu yazdığınız zaman oyunda yeşil bir yazı ile nick yerdedir. yazar.
Kırmızı ve yeşil olması ayırt edilmesi içindir.


Örnek Emoteler :
/do Suratında sinirli bir ifade vardır.
/do Elleri buz gibidir.
/do Üzerinde yeşil bir ceket vardır..
/do Taşıdığı külçeler çok ağırdır.
/do Kılıcı keskindir.

/me yere düşer
/me Adamın kafasına vurur
/me elindeki suyu içer
gibi bildirimleri bu emote ile belirtebilirsiniz.

Emote'u soru şekli :
Bildirim emote'unu soru şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu daha üst seviye 'Role Play'cilerin işidir. O yüzden kafanız karışsın istemem, zamanla oturacaktır zaten.Ama serverda kullanılması gerekir.

Toparlama bir örnek vereceğim :
(-) /me sertçe kafa atar
(-) /do Yere düşmüşmüdür?
(+) /do Olumsuz.
gibi karşılıklı yapılan detaylı rollerde kullanılır.

-Metagame Nedir?-
Metagame'yi kısaca tanımlayacağım size. Bu olay çok basit. Gerçek hayatta daha önce tanımadığınız birisiyle karşılaştığınızda, oyundaki gibi ismi üstünde yazmaz. Bu yüzden kişiyi ilk gördüğünüzde onun üzerindeki ismi okuyup, ona o isimle hitap etmek yerine ilk başta kişinin adını sormalısınız. Aksini yaptığınız taktirde bu durum Metagame'ye girer yani cezası vardır.

-Mixing Nedir?-
Mixing olayına gelirsek, örneğin; birisi tarafından kaçırılıyorsunuz. Ve sizi kendi mekanlarına götürdüler. Eğer ki siz herhangi bir arkadaşınıza veya herhangi bir kişiye fısıldama yoluyla veya işte skype,msn gibi konuşma yerlerinden oyun dışı "Falancı yerdeyim, falan falan var, beni kaçırdılar, gel kurtar." demek, oyun kuralı ihlaline girer. Başka bir deyişle Mixing olur ve tabiki cezası var.

-Non-rp nedir?-
Non-rp yanlış rp veya yanlış emote yaparsanız olur.Veya rp'ye uymamak.Adam kılıcını boğazınıza dayıyor ama siz kaçıyorsunuz.(Direk ban yersiniz *_*)

-Ayrıyetten;-
Bildiğiniz gibi karakterlerinizin süper güçleri yok. Cüneyt Arkın veya Polat Alemdar değilsiniz. Buna göre rol yapmanızı istiyoruz sizden. Yani bıçak boğazınızdayken hiçbir şey yapamazsınız. Kaderinize boyun eğmelisiniz. Hiçbirinizin özel güçleri yok, rollerinizi buna göre yapınız.

-CK-
Character Killing. Bunu normal ölümlerden ayıran çok büyük bir özellik var. Canınızın bitmesi ile ölmeniz CK'ye girmez.Canınız bitip oyunda ölürseniz yaralı yerde hareket edemez halde olursunuz.CK, yetkisi olan(oyun yöneticileri) kişilerin, karakterinizi sonsuza kadar belli bir olay doğrultusunda öldürülmesidir. Karakteriniz silinir ve başka bir adla giriş yapmak zorunda kalırsınız.

-CK ayrıntı-
Mesela düşman tarafından kaçırılmış ve öldürülmüşseniz.Mesela sizin adınız ad_soyad.Öldüğünüz için yeni bir karaktere geçmelisiniz.Yeni bir ad_soyad,yeni bir karakter hikayesi,yeni karakter kişiliği falan filan gerekir ve admin tarafından yeni isim verilir.

-IC-
IC denilen şey İNGAME yani oyun için yanii karakterinizi oynamanız.Oyun esnasında hani '':D'' '':)'' gibi yüz ifadeleri kullanılmaz.Çünkü gerçek hayatta arkadaşınıza gülerken iki nokta üst üste büyük de.Demiyosunuz heralde.O yüzden IC'iken rol yapmalısınız.

-OOC-
OOC yani OUTOFCHAR.Yani kaakter dışı.Bu ise oyun için oluşturduğunuz karakter değilde kendiniz olarak konuşmalarınızdır.Yani oyundasınız arkadaşınızla oyunda bir bug gördünüz.Normal yazı olarak 'bug var admine söyliyelim'' diyemessiniz.
/b yazarsınız buda ooc yani oyun dışı konuşmadır.
/b Bug var admine söyliyelim.
Diye kullanılır.

Bir beğeniyi çok görmeyin arkadaşlar.
 
509
187
0
#4
Yararlı konu rpg bilmeyenler okuyup hemen öğrenebilirler. 11 kişi bakmış fakat 1 yorum yollamışsınız. Bi teşekkürü çok görmeyin arkadaşlar.