Kayıt Ol veya
Hemen "Kayıt Ol" butonuna tıklayarak 30 saniyelik kayıt işlemini tamamlayın ve forumumuzu kullanmaya başlayın!

Minecraft Türk Ekibine katılmak ister misiniz? Cevabınız "Evet" ise konuyu inceleyin ve başvurunuzu hemen yapın!
Başvuru konusu için tıklayın.

Güncelleme 1.3 Geldi, Peki Bu Sefer Neler Geldi ? Neler Değişti ?

Konusu 'Minecraft Güncellemeleri ve Haberler' forumundadır ve craft_man tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. craft_man

  craft_man Yasaklı
  Yasaklı

  Katılım:
  10 Ekim 2012
  Mesajlar:
  151
  Beğenilen Mesajları:
  253
  Malum bildiğiniz üzere bugün 1 Ağustos ve beklediğimiz gibi Minecraft 1.3 (Resmi olarak 1.3.1) geldi. Aslında neler geleceğini az çok biliyorduk ama yinede bir gözden geçirelim.


  + Oyuna eklenen 1 yeni cevher ve 3 yeni eşya mevcut. Bunlar;


  Emerald
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Oyuna eklenen yeni cevherimiz ve ayrıca artık Minecraft evreninin para birimi. Köylüler ile ticaret dışında bir kullanım alanı olmasa da ilerleyen güncellemelerde ekstra özellikler kazanabilir. Jungle ve çöldeki tapınaklarda veya yüksek tepelerde bulunabiliyor.


  Ender Chest
  [​IMG] [​IMG]
  Çok becerikli bir sandık. Her ne kadar maliyeti biraz yüksekte olsa (8 Obisidian + 1 Eye of Ender) bunun hakkını veriyor. Yaptığı iş sandık içindeki eşyaları diğer Ender Chest’ler arasında taşımak. Örneğin overworld’te kullandığınız Ender Chest’in içine koyduğunuz eşyaları kilometrelerce ilerdeki bir başka Ender Chest’ten hatta Nether’dan dahi alabiliyorsunuz. Özellikle uzak mesafe eşya taşımacılığında çok işe yarayacağı kesin.


  Tripwire Hook
  [​IMG] [​IMG]
  Kendisi basitçe bir uçtan diğer uca ip gerebilmenizi ve ipe değenler için değişik şeyler yapabilmenizi sağlıyor. İki uca tripwire hook yerleştirdikten sonra arasına string (ip) ile yerleştirerek birleştiriyorsunuz. Yapmak için 1 adet Iron Ingot, 1 adet stick ve 1 adet wooden plank gerekiyor. İsterseniz bu araç ile TNT patlatabilir, redstone lamp yakabilir veya ok fırlatabilirsiniz. Kullanımı artık sizin yaratıcılığınıza kalmış.


  [​IMG]

  Book and Quill
  [​IMG] [​IMG]
  En sonunda eklenebilen yazılabilir kitap. Yazılabilir kitaplara yazı yazabilmek için sağ tıklamak yeterli ve 50 sayfaya kadar yazı yazabiliyorsunuz. Book and Quill’in eklenmesi ile kitap yapımının tarifide değişti. Artık kitap yapabilmek için 3 paper (kağıt) ve 1 leather (deri) kullanıyorsunuz. Book and Quill yapabilmek içinse 1 ink sac (mürekkep), 1 feather (tüy) ve 1 kitaba (book) ihtiyacınız var.


  [​IMG]

  + Single Player’a Cheats (hile :D) opsiyonu eklendi. Bu sayede oyun içerisinde multiplayerda olduğu gibi komutların önüne “/” işaretini koyarak komut girebiliyorsunuz. ( Hardcore moda geçerli değil )
  + Artık Single Player oyunlarınızı LAN üzerinden arkadaşlarınıza açabilecek ve hep beraber ekstra server kurmadan oynayabileceksiniz. Options ekranından oyuna oyuncuların hangi modda gireceklerini veya şifre kullanıp kullanamayacaklarını belirleyebiliyorsunuz.


  [​IMG]

  + Oyuna “Adventure” modu eklendi. Şimdilik sadece konsol komutu ile “/gamemode adventure” çalışan bu modda blokları kıramıyor, yerleştiremiyor veya yakamıyorsunuz. Ayrıca kova da kullanamıyorsunuz. Sadece moblarla ve çevre ile (düğmelere basmak, kol çekmek gibi) ekileşiminiz mevcut. Özellikle adventure haritaları yapan ve oynayanların, bunun yanında değişik bir oyun deneyimi arayanların işine yarayacak bir mod.
  + Artık oyunda (çok gelişmiş olmasa da) ticaret mevcut. Emerald ile köylülerden (tipine göre) değişik eşyalar alabilir, satabilir veya enchant edebilirsiniz.


  [​IMG]

  + Creative modun envanter ekranında düzenlemeler mevcut. Artık tüm eşyalar kategorilere ayrılmış durumda ve istediğiniz her şeyi direk bulabiliyorsunuz. Ayrıca üzerinizdeki eşyalara da direk erişim şansınız artık mevcut.


  [​IMG]

  + Oyunda maden kazarak veya fırında maden eriterek deneyim puanı kazanma şansınızda var.
  + Enchanting’de 1.3 düzenlemelerinden nasibini almış. Artık kitaplıklar ile enchanting table’ın çıkabileceği maksimum level 30 ve kitaplıklar olmadan çıkabileceği maksimum level 8. Ayrıca maksimum levele (30) çıkabilmek için gereke kitaplık sayısı artık 15.
  + Ufak yeni alt biyomlar oyuna eklenmiş durumda. Örneğin artık çöllerde ufak tepecikler görebileceğiz.
  + Jungle ağaçlarında cocoa beans (kakao tohumları) bulunabilecek ve bizde bunları toplayıp kendimiz yetiştirebiliyoruz.


  [​IMG]

  + Oyun yaratma ekranında ek 2 yeni seçenek mevcut. Bunlar “Starting Chest” ve “Large Biomes”. Starting chest, oyuna başladığınızda yanınızda ufak bir sandık bırakıyor ve içerisinde duruma göre tahta veya taş eşyalar, ekmek, elma, ağaç çıkabiliyor. Large Bimmes ise oyundaki biyomların boyutunu 16 kata kadar büyütüyor.
  + Çöllere ve balta girmemiş ormanlara (jungle) tapınaklar eklenmiş durumda. İçerisinde çeşitli bubi tuzakları (TNT, Tripwire gibi) olan bu yapılar ayrıca duruma göre güzel hazineler de saklıyorlar.


  [​IMG]
  [​IMG]

  + Tüm tahta tiplerinde yarım blok ve merdiven artık mevcut.
  + Nether Wart’ler artık sadece Nether’da değil Overworld’te de yetiştirilebiliyor.


  Genel hatlarıyla 1.3 güncellemesi bunları içeriyor. Elbette ki yukarıda sayılanlar dışında pek çok hata düzeltilmiş durumda. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz tam liste için burayı ziyaret edebilirsiniz.
   
  #1
 2. mc074

  mc074 Buğday Çiftçisi

  Katılım:
  25 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  103
  Beğenilen Mesajları:
  24
  teşekkürler
   
  #2
 3. buneabi123

  buneabi123 Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğenilen Mesajları:
  0
  tesekkürler
   
  #3
 4. erenho123456789

  erenho123456789 Obsidyen Üreticisi

  Katılım:
  25 Haziran 2012
  Mesajlar:
  432
  Beğenilen Mesajları:
  21
  Sağol
   
  #4

Sayfayı Paylaş