Kayıt Ol veya
Hemen "Kayıt Ol" butonuna tıklayarak 30 saniyelik kayıt işlemini tamamlayın ve forumumuzu kullanmaya başlayın!

Minecraft Türk Ekibine katılmak ister misiniz? Cevabınız "Evet" ise konuyu inceleyin ve başvurunuzu hemen yapın!
Başvuru konusu için tıklayın.

Cehennem (nether) Mob'ları Ve Genel Savaş Taktikleri

Konusu 'Temel Rehberler' forumundadır ve aradabir007 tarafından 16 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. aradabir007

  aradabir007 Ziyaretçi

  Zombie Pigman

  Kendisi muhtemelen Nether’da karşınıza çıkacak ilk Mob. Ufak bir ihtimalde olsa Overworld’de bir domuzun üstüne yıldırım düştüğü zamanda karşılaşabilecek olsanızda bu çok küçük bir ihtimal. Bu Mob Domuz ile Zombie arasında bir geçiş evresi gibi durmasına rağmen dokunmadığınız sürece zararsızlar. Ama eğer saldırırsanız çevredeki diğer Zombie Pigman’ler de size saldıracaktır. Bu yüzden tek başına avlamayı tercih edin. Buğday ile yönlendirebilmeniz mümkün.

  [​IMG]

  Eğer dövüşmek gibi bir düşünceniz varsa öncelikle tek başına olanları hedef alın ve diğerlerinin saldırı anında sizi görmediklerinden emin olun. Zombie Pigman’lar ateşe ve lava karşı tüm nether Mobları gibi dayanıklıdırlar. Öldüklerinde ½ olasılıkla altın parçası (golden nugget) ve çürümüş et (Rotten flesh) düşürürler. Zombie Pigman’lar merdivenlerden tırmanabilir ve tırmanırken size saldırabilirler.

  Ghast

  Havada uçan devasa mürekkep balıklarına benzerler. Beyaz renkli ve korkunç sesleri vardır. Aynı zamanda size patlayan alev topları fırlatabilirler. Nether’da heryerde doğabilirler.

  [​IMG]

  Öldüklerinde Ghast gözyaşı (Ghast tear) düşürürler ama toplaması genelde zordur. Çünkü hava uçtukları için öldüklerinde gözyaşı lava düşebilir. Ama genelde bu zahmete değer çünkü iksirlerde pozitif etkisi vardır.

  Öldürmesi ne zor Nether Mob’larından biri de olsa savaşması çokta zor değildir. Size alev topu (Göreceli olarak alev topları yavaştır) fırlattığı zaman kılıcınızla, okunuzla hatta çıplak elle dahi size değmeden önce atak yaparak yansıtabilirsiniz. Ama bu konu biraz uzmanlık gerektirir. Çünkü Ghast’lar hızlıdırlar ve yansıttığınız alev toplarından kaçabilirler. Kılıçla öldürebilmek mümkündür ama yeterince yaklaşmanız gerekir ki genelde zordur.Yinede olta (fishnig rod) ile yanınıza çekebilmeniz mümkündür. Kolay yoldan öldürmek için yanınızda ok ve yay getirmeniz önerilir.

  Bir diğer yöntem ise patlamaya dayanıklı (Brick, Cobblestone, Obsidian vs) bir materyalle kendinize bir koruma alanı yapıp üzerine sadece 1x1 lik delik açabilirsiniz. Sonrasında buraya merdiven yerleştirip ghast’a ok atıp, size alev topu fırlattığında geri kaçarak daha rahat bir savaş verebilirsiniz.

  Magma Cube

  Slime’ın Nether versiyonu denebilir. Çeşitli boylarda rastlanabilir.Slime’ın aksine ufak versiyonları da oyuncuya zarar verebilir ve yine Slime’ların aksine sadece alt 40 karede değil heryerde doğabilirler.
  [​IMG][​IMG]

  Saldırdığınız zaman 2-4 arasında ufak versiyona bölünürler ve ufak versiyonlar öldüklerinde 0-1 arası Magma Cream bırakırlar. Ateşten ve lavdan etkilenmezler.

  Blaze

  Normal şekilde doğmazlar. Sadece Nether kalelerindeki (Nether Fortress) Spawner’lardan doğabilirler. Uçabilirler ve hedeflerine alev topu fırlatabilirler. Bir oyuncu Nether kalesindeki bir Spawner’a 16 blocktan daha yakına geldiğinde 1-6 arasında doğarlar.
  [​IMG]

  Normal silahlara ek olarak kartopları da Blaze’e hasar verebilir ama ateş ve lavdan hasar almaz. Öldüğünde Blaze Rods bırakır.

  Dövüşmesi genellikle zordur. Hızlıdırlar ve size attıkları alev topları bloklanamaz. Ama menzilleri Ghastlara kıyasla daha kısa olduğundan ok-yay ikilisi savaşta cidden kolaylık sağlar. Aynı zamanda savaşırken yanına 1-2 adet “Potion of Fire Resistance” alırsanız Blaze ile savaşınızda çok büyük yardımı olur.

  Bir başka taktik Snow Golem ordusu oluşturarak saldırmaktır. Sudan ve kardan zarar gördükleri için 6-7 Snow Golem sizi 1-2 Blaze’e karşı çok rahat bir koruyabilir ama çevredeki Spawner daha fazla Blaze üretebileceğinden mümkün olduğunca hızlı bir şekilde Spawner’ı yok etmeniz gerekli.

  Kaynak : forum.gamer.com.tr

  *: Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.
   
  #1
 2. breazer

  breazer Kömür Madencisi

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  62
  Beğenilen Mesajları:
  3
  blaze ye kartopunu işlediğini bilmiyordum öğrendim çok teşekkürler :)
   
  #2
 3. antepcraft

  antepcraft Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  29 Aralık 2012
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajları:
  0
  çok tşk size çok büyük yarar oldu:D
   
  #3
 4. minecraft survival

  minecraft survival Altın Madencisi

  Katılım:
  6 Eylül 2012
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajları:
  4
  Buğday ile yönlendirildiğini bilmiyorduuum saol :)
  Bence netherdeki her ama her moba ok ile saldırılmalı zombi pigmenlerde uzaktan vurunca toplanıp dalamıyorlar
  Bu taktikle netherden 1 altin blogu ile dönersiniz :)
   
  #4
 5. Hasan29

  Hasan29 Zombi Avcısı

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  155
  Beğenilen Mesajları:
  95
  Yararlı bir konu yeni başlayanlar için
   
  #5
  Demirkan24 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş