Kayıt Ol veya
Hemen "Kayıt Ol" butonuna tıklayarak 30 saniyelik kayıt işlemini tamamlayın ve forumumuzu kullanmaya başlayın!

Minecraft Türk Ekibine katılmak ister misiniz? Cevabınız "Evet" ise konuyu inceleyin ve başvurunuzu hemen yapın!
Başvuru konusu için tıklayın.

Güncelleme Minecraft 1.5 Redstone Güncellemesi

Konusu 'Minecraft Güncellemeleri ve Haberler' forumundadır ve craft_man tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. craft_man

  craft_man Yasaklı
  Yasaklı

  Katılım:
  10 Ekim 2012
  Mesajlar:
  151
  Beğenilen Mesajları:
  253
  Minecraft Redstone Güncellemesi (1.5) için ön versiyon çıktı. 13 Martta çıkacak olan 1.5 Redstone güncellemesini önceden denemek isteyenler için yayınlanan bu versiyon ile gelenleri aşağıda görebilirsiniz. Şayet son snapshot yazılarımızı takip etmişseniz zaten neler geldiğini biliyorsunuz ama, son yazılarımızı takip etmeyen ve 1.4.7’den sonra eklenenleri görmek isteyenler için hatırlatma amacıyla tekrarlayalım.

  Redstone güncellemesi ile oyuna blok ve eşyalar:
  Redstone Comparator
  [​IMG] [​IMG]
  Üst seviye redstone devreleri ile uğraşanlar için önemli olacak bir eklenti. Yaptığı iş ise tam olarak şudur. Şimdi elimizde iki adet redstone sinyali olsun ve bunlara A ve B diyelim. Comparator’un yaptığı iş A sinyali daha güçlü ise devreye güç verip B sinyali güçlü ise devreye güç vermemek. Nasıl yani derseniz aşağıdaki diyagramı inceleyebilirsiniz.
  [​IMG]
  Hopper
  [​IMG] [​IMG]
  13w01a’a yapım aşamasında olan ve artık aktif olarak kullanılabilen bloğumuz. Yaptığı iş ise üzerine düşen eşyaları altında veya önünde bulunan sandığa, sandıklı minecart’a veya bir başka hopper’a doldurmak.
  [​IMG]
  Özellikle otomatik çalışan tarlalar veya canavar tuzakları için şart bloklardan biri olacak. Ayrıca birden fazla hopper’ı alt alta yerleştirerek eşyaları 1 bloktan daha fazla da ilerletebiliyorsunuz. Altında eşya alabilecek bir blok olmazsa 5 karelik envanterinde eşyaları depolayabiliyorda.
  [​IMG]
  Eşya aktarım hızı ise saniyede 3 eşya. Ayrıca 13w03a ile eklenen Minecart with hopper (hemen aşağıda) ve Dropper (biraz daha aşağıda) yapmak içinde gerekli. Hopper yapmak için 5 adet iron ingot ve bir adet sandık sahibi olmanız yeterli.
  Minecart with Hopper
  [​IMG] [​IMG]
  Özel tip bir minecart oluyor kendileri. İşlevi ise ray üzerinde ilerlerken 1 kare üstünde duran sandık veya diğer hopper’lardan eşya toplamak. Örnek işlev için yine Dinerbone’un yayınladığı ekran görüntüsünü aşağıda inceleyebilirsiniz.
  [​IMG]
  TNT Minecart
  [​IMG] [​IMG]
  Muhtemelen 1.5 güncellemesi ile gelecek en enteresan şeylerden biri TNT Minecart olacak. İşlevi ise tahmin edeceğiniz üzere hareket edebilen TNT bloğu olması. TNT minecart’ı çalıştırmanın ise alternatif yolları mevcut. Hemen yukarıda bahsettiğim Activator rail ile çalıştırabileceğiniz gibi uçurumdan düşürerek veya hareket halindeyken bir şeye çarpmasını sağlayarak da patlamasını sağlayabiliyorsunuz. Yapmak için bir adet minecart bir adette TNT bloğu gerekiyor.
  Dropper
  [​IMG] [​IMG]
  Dropper, aslında bir nevi dispenser gibi hareket eder. Tek farkı dispenser içerisine koyacağınız ok, yumurta, fırlatılabilen iksir, su ve lav kovası gibi fırlatılabilen veya boşaltılabilen eşyaları, direk eşya olarak fırlatır. Örneğin içerisine su kovası koyduğunuzda su boşaltmak yerine size su kovası verir. Ayrıca önüne Cam bloğu koysanız dahi size eşya fırlatabilir. Önüne sandık veya minecart gibi eşya depolayabilen bir blok koyarsanız eşyaları onun içine doldurabiliyor.
  Trapped Chest
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Redstone devrelerine bağlayabileceğimiz bu sandığın özelliği açtığınız anda çevresinde 1 karelik uzaklıktaki tüm karelere sinyal gönderebilir ve redstone devrelerini çalıştırabilir. Her türlü tuzak için kullanışlı bir sandık tipidir. Yapmak için bir adet normal sandık ve bir adet Tripwire Hook gerekli. Normal bir sandıktan görünüş olarak tek farkı kilit kısmının çevresi biraz daha kırmızımsı bir renktedir. Ufak bir ipucu: Dışarıdan görünüş olarak ayırt etmek zor olsa da normal sandıklar ile arasındaki fark şayet önüne redstone dust yerleştirirseniz normal sandıkta bağlantı olmazken trapped sandıklarda bağlantı oluşur.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Block of Redstone
  [​IMG] [​IMG]
  Son eklenen bloklardan biri olan Redstone bloğu, iki önemli özelliği sayesinde pek çok redstone devresi için vazgeçilmez bir hal alacak. Birincisi tahmin edebileceğiniz gibi güç gerektiren redstone devrelerine güç sağlayabilmesi, ikincisi ise pistonlar ile ittirilebilmesi. Bu sayede pek çok redstone devresinde hayati rol oynayacak bir blok olacak.
  [​IMG]

  Yapımı ise gayet kolay. 9 adet redstone dust’ı birleştirerek üretebiliyorsunuz. Kullanımı ise redstone devresi becerinize kalmış. İster Power Rail’lerin altına yerleştirip tren yollarınıza güç verme derdinden kurtulun, isterseniz aşağıdaki örnek temel devrede olduğu gibi “Daylight Sensor” (Işık Sensörü) ile kombine kullanarak gündüzleri ışıkları kapatıp geceleri açan bir devre oluşturun. Kullanımı size kalmış…
  [​IMG][​IMG]

  Daylight Sensor (Işık Sensörü)
  [​IMG] [​IMG]
  Oyuna eklenmesine en çok sevindiğim ekipmanlardan biri kendisi. Yaptığı iş ise tahmin edebileceğiniz üzere güneş ışığı gördüğü zaman redstone devrelerine güç vermek. Tahmin edeceğiniz üzere bu alet sayesinde artık geceleri otomatik olarak yanan ışık devreleri yapmak cidden çok kolaylaşıyor. (Bkz: yukarıdaki örnek devre) Işık sensörünün dikkkat edilmesi gereken noktası ise güneşin konumuna göre verebildiği güç değişiyor. Örneğin öğlen vakti 15 kareye kadar güç iletebilirken sabah ve akşam vakitlerinde bu rakam 5-6 kareye kadar düşebiliyor ve karanlığın bastırması ile yavaş yavaş sıfıra iniyor. Yapımı içinse 3 adet Glass (Cam), 3 Adet Wooden Slabs ve 3 Adet Nether Quartz (O bir nedir diyenleri biraz aşağıya alalım.) gerekiyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Nether Quartz
  [​IMG] [​IMG]
  Oyuna yeni eklenen madenimiz. Kendisi sadece Nether’de bulunuyor ve herhangi bir kazma ile kırılabiliyor. Kırıldığında Nether Quartz kristali bırakıyor ve bu kristal ile Redstone Comparator ve Daylight Sensor yapabilmek mümkün. Kendisi şu anda Nether’da çıkarılabilen ilk ve şimdilik tek maden.
  [​IMG]

  Weighted Pressure Plate
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Normal basınç plakasına benzeyen bu plakaların normal akranlarından farkı sadece üzerilerine düşen eşyalar ile aktif olmalarıdır. Yani siz veya herhangi bir mob üstünden geçerek bu basınç plakasını çalıştıramaz. 2 Farklı versiyonu mevcut. Hafif yük versiyonu (Altın) ve Ağır yük versiyonu (Demir). Üzerlerine düşen eşyanın çokluğuna göre yaydıkları sinyal gücü de o oranda artar. Altın basınç plakası 60’lık bir eşya grubu ile tam güçte sinyal (15 kare) verebilirken, demir basınç plakası neredeyse 10 adet 60’lık deste ile ancak tam sinyal yayabilir. Aşağıda 64’lük bir redstone dust ile yapılan karşılaştırmayı görebilirsiniz.
  [​IMG][​IMG]

  Nether Brick
  [​IMG] [​IMG]
  Nether Brick bloğunu bulmak için Nether’da işkence çekmeye artık son. Son snapshot ile artık Netherrack’ları fırında eriterek Nether brick haline getirebiliyor sonrasında ise crafting table’da 4 tanesini birleştirerek Nether Brick bloğunu yapabiliyorsunuz.
  [​IMG]

  Block of Quartz
  [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]

  Quarz blokları oyuna tamamiyle estetik amaçlarla eklenmiş bloklar. Güzel görünmesi dışında herhangi bir aktif işlevi bulunmuyor. 4 adet Nether Quartz ile Block of Quartz elde edebilir, elde ettiğiniz bu blok ile slab ve merdiven de yapabilirsiniz.
  [​IMG]

  Activator Rail
  [​IMG] [​IMG]
  TNT Minecart’larını (hemen aşağıda) çalıştırmak için kullanacağınız raylardır. TNTleri aktive etmesi için elbetteki bunları redstone devreleri ile çalıştırmanız gerekiyor. Şayet redstone sinyali almazlarsa normal raylar gibi çalışırlar. Çalıştıklarında ise TNT Minecart’lar dışındaki diğer minecraftlara etki etmezler veya Powered rail’de olduğu gibi minecart’ları hızlandırmazlar. Yapmak için 6 adet iron ingot, 2 adet stick, 1 adette redstone torch gerekiyor.
  1.4.7’den sonra oyuna eklenen eşya ve blokları gördüğümüze göre sıra 1.5 ile gelen değişimlerde…
  + Artık texture’lar tek bir dosya yerine her eşya / blok için ayrı bir dosya şeklinde. Ayrıca bu sayede animasyonlu dokular oluşturabilmek te mümkün oluyor. Örnek için Dinnerbone’un test videosuna buradan , Minecraft Wiki’nin ilgili başlığına ise şuradan ulaşabilirsiniz.
  + İskelet ve Zombie’lerde gelişim mevcut. Örneğin oyunun zorluğunu “Hard” olarak ayarladığınızda artık iskeletler aranızdaki mesafeye göre daha seri ve daha keskin atışlar yapabiliyorlar. Ayrıca artık 10 kare mesafeden değil 15 kare mesafeden ok atmaya başlıyorlar. Zombiler ise gündüz yanarken size saldırırlarsa sizinde bir süre ateş zararı almanızı sağlıyorlar. Oyuncunun üzerine gruplar halinde saldırabiliyorlar ve uzaktan okla saldırırsanız daha agresif bir tavır sergileyebiliyorlar.
  + Anvil ile artık elinizdeki mob egg’lere (mob oluşturan yumurta), sandık, dispenser, fırın gibi eşyalara isim verebiliyorsunuz.
  + Oyuncuların ölüm mesajları artık daha ayrıntılı.
  + Command Block yeni bir komutumuz mevcut. “/testfor” Bu komut sayesinde istenen seviyede oyuncu sayısına göre Redstone Comparator sayesinde devreye sinyal verebiliyor.
  + Texture Pack artık ana menüde değil Options başlığı altında. Bu sayede texture pack’lerinizi oyun içinden değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca Multiplayer menüsü içinde değişimler mevcut.
  [​IMG]
  + Dispenser ve Dropper’ler artık aşağı ve yukarı bakacak şekilde yerleştirilebiliyor. Kullanım alanı ise keyfinize kalmış. İster biraz tnt ile birleştirip otomatik maden kazıcı olarak, isterseniz de tavan ve zeminlere tuzak kurmak için kullanın.
  [​IMG]
  [​IMG]
  + Bonemeal kullanımında ufak bir değişim mevcut. Artık tek bonemeal ile büyüyen ağaç, tahıl ve sebzeler 2-4 arası bonemeal ile büyüyecekler. Ayrıca artık bitkileriniz üzerinde bonemeal kullandığınız zaman üzerlerinde yeşil bir efekt beliriyor.
  + Bloklar üzerinde oluşan kar katmanı için yeni bir özellik gelmiş durumda. Artık kar katmanlarını üst üste yerleştirebiliyorsunuz. 8 kar katmanı bir adet kar bloğu oluşturuyor.
  [​IMG]

  + Command Block’un ismini değiştirdiğinizde artık komutlar o isimle uygulamaya konuyor. Nasıl derseniz aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  + Yeni Scoreboard sistemi getirildi. Artık ekranın sağ tarafında istediğiniz bir olaya göre ( mob öldürme, altın toplama vs) skor tablosu oluşturabiliyorsunuz. “/scoreboard” komutu ile kullanabilirsiniz.
  [​IMG]
  + Smooth Lightning (Yumuşak ışıklandırma ???) opsiyonu artık 3 seçenekten oluşuyor. None, Minimal ve Maximum.
  1.5 ile gelen yenilikler genel olarak bunlar. Elbette yine pek çok hata düzeltmesi de mevcut. Düzeltilen hatalar ve ekstra bilgisi isterseniz şuraya başvurabilirsiniz.

  Kaynak: forum.gamer.com.tr
  *: Bu yazı Minecraft 1.5 Pre-Release (Çıkış tarihi : 7 Mart 2013) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.
   
  #1
 2. onat035

  onat035 Buğday Çiftçisi

  Katılım:
  5 Eylül 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğenilen Mesajları:
  21
  Yukarıda craft_man'in yazdıklarına ek olarak bunlar da var ancak hatırlayamadığım bazı yenilikler olabilir.
  Normalde 1.5 ocak veya şubatta çıkacakken bugların fazlalığı nedeniyle marta ertlendi.
  Gelen diğer yenilikler ise:

  Texturepack dosyaları değişti ve her parça ayrı olarak depolanmaya başlandı

  /scoreboard komudu ile sanal olarak bilgi depolayabiliyor, oyuna etki edebiliyor ve bazı değerleri gösterebiliyoruz (tabiki redstone ile)

  /effect komudu eklendi. oyunda bulunan ancak elde edemediğimiz ve ayarlayabildğimiz özelleikleri belirlenen karakterlere atayabiliyoruz

  Saldırgan moblar hard veya hardcore'da daha da güçlendiler. Mesela iskeletin menzilinin ve isabet oranının artması.

  Ölündüğünde çıkan açıklamalar değiştirildi ve biraz daha ayrıntı eklendi

  Evanter yönetim kontrollleri değişti. Mesela sağa basılı tutup kaydırma özelliği

  Spawner minecart eklendi (McEdit ile yapılabiliyor)

  Comparatorların 2. işlevi de bir depo(chest furnace vb.)nin doluluk oranını kontrol etme (A girişi ile depo bağlanacak)

  /testfor komutu eklendi. Command blocklar ile çalışan bı komut comparator çıkışını kullanarak içindeki şartların sağlanıp sağlanmadığına bakarak redstone akımı veriyor.

  Moblara binebilen, moblara binebilen ve o moblara binebilen moblar mümkün hale getirildi.

  Yüzlerce hatta binlerce bug kaldırıldı/tamir edildi

  Herobrine oyundan kaldırıldı
   
  #2
  Dcan2000 bunu beğendi.
 3. boniobn

  boniobn Altın Madencisi

  Katılım:
  23 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  201
  Beğenilen Mesajları:
  7
  bunu oynadım zaten cok guzel heyecanla cıkmasını bekliyorum 1.5 oynamıstım snsahshot on surumde oynadım muhtesem bir versiyon olacak fakat hala buglar var olsun yine düzeltilir sabırsızlıkla bekliyorum.
   
  #3
 4. craft_man

  craft_man Yasaklı
  Yasaklı

  Katılım:
  10 Ekim 2012
  Mesajlar:
  151
  Beğenilen Mesajları:
  253
  cok sagol digerlerini ekledigin icin, komutlari burada paylastim; http://forum.minecraftturk.com/threads/temel-minecraft-komutlari.59952
   
  #4
 5. ωяσ∂ιηнιℓℓѕω

  ωяσ∂ιηнιℓℓѕω Yarışma Kazananı

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  172
  Beğenilen Mesajları:
  39
  Tolga abi çok sağol :)
   
  #5
 6. NiqhtCrafter

  NiqhtCrafter Buğday Çiftçisi

  Katılım:
  25 Kasım 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğenilen Mesajları:
  52
  sonunda adminim forum benim konu ile yürüyordu yeni konu iyi oldu teşekkürler.
   
  #6
 7. ωяσ∂ιηнιℓℓѕω

  ωяσ∂ιηнιℓℓѕω Yarışma Kazananı

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  172
  Beğenilen Mesajları:
  39
  Bu konu senin mi ki ?
   
  #7
 8. Minerkingxx6.

  Minerkingxx6. Zombi Avcısı

  Katılım:
  11 Kasım 2012
  Mesajlar:
  134
  Beğenilen Mesajları:
  16
  e her güzel yanında bi kötü getirir üstelik istemiyosan minecraft version changerdan değiştirebilirsin
   
  #8
 9. ωяσ∂ιηнιℓℓѕω

  ωяσ∂ιηнιℓℓѕω Yarışma Kazananı

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  172
  Beğenilen Mesajları:
  39
  Oyuna bence çok daha yeni bloklar ekleseler çok daha güzel olur :)
   
  #9
  Minerkingxx6. bunu beğendi.
 10. landluber

  landluber Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  2 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  15
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Çok süper olmus :)
   
  #10

Sayfayı Paylaş