Kayıt Ol veya
Hemen "Kayıt Ol" butonuna tıklayarak 30 saniyelik kayıt işlemini tamamlayın ve forumumuzu kullanmaya başlayın!

Minecraft Türk Ekibine katılmak ister misiniz? Cevabınız "Evet" ise konuyu inceleyin ve başvurunuzu hemen yapın!
Başvuru konusu için tıklayın.

Snapshot Snapshot 13W02/03

Konusu 'Minecraft Güncellemeleri ve Haberler' forumundadır ve aradabir007 tarafından 18 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. aradabir007

  aradabir007 Ziyaretçi

  Yeni bir hafta ve yeni bir snapshot. Geçen hafta gelen yenilikler çok fazla olmayında bu hafta ile birleştirelim istedik. Gelelim geçen hafta ve bu hafta minecrafta snapshot’lar ile neler gelmiş…

  Yeni eklenen bloklar ve eşyalar;

  Block of Quartz

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]


  [​IMG]

  Quarz blokları oyuna tamamiyle estetik amaçlarla eklenmiş bloklar. Güzel görünmesi dışında herhangi bir aktif işlevi bulunmuyor. 4 adet Nether Quartz ile Block of Quartz elde edebilir, elde ettiğiniz bu blok ile slab ve merdiven de yapabilirsiniz.

  [​IMG]

  Activator Rail
  [​IMG] [​IMG]
  TNT Minecart’larını (hemen aşağıda) çalıştırmak için kullanacağınız raylardır. TNTleri aktive etmesi için elbetteki bunları redstone devreleri ile çalıştırmanız gerekiyor. Şayet redstone sinyali almazlarsa normal raylar gibi çalışırlar. Çalıştıklarında ise TNT Minecart’lar dışındaki diğer minecraftlara etki etmezler veya Powered rail’de olduğu gibi minecart’ları hızlandırmazlar. Yapmak için 6 adet iron ingot, 2 adet stick, 1 adette redstone torch gerekiyor.

  TNT Minecart
  [​IMG] [​IMG]
  Muhtemelen 1.5 güncellemesi ile gelecek en enteresan şeylerden biri TNT Minecart olacak. İşlevi ise tahmin edeceğiniz üzere hareket edebilen TNT bloğu olması. TNT minecart’ı çalıştırmanın ise alternatif yolları mevcut. Hemen yukarıda bahsettiğim Activator rail ile çalıştırabileceğiniz gibi uçurumdan düşürerek veya hareket halindeyken bir şeye çarpmasını sağlayarak da patlamasını sağlayabiliyorsunuz. Yapmak için bir adet minecart bir adette TNT bloğu gerekiyor.

  Hopper
  [​IMG] [​IMG]
  13w01a’a yapım aşamasında olan ve artık aktif olarak kullanılabilen bloğumuz. Yaptığı iş ise üzerine düşen eşyaları altında veya önünde bulunan sandığa, sandıklı minecart’a veya bir başka hopper’a doldurmak. Özellikle otomatik çalışan tarlalar veya canavar tuzakları için şart bloklardan biri olacak. Ayrıca birden fazla hopper’ı alt alta yerleştirerek eşyaları 1 bloktan daha fazla da ilerletebiliyorsunuz. Altında eşya alabilecek bir blok olmazsa 5 karelik envanterinde eşyaları depolayabiliyorda. Eşya aktarım hızı ise saniyede 3 eşya. Ayrıca 13w03a ile eklenen Minecart with hopper (hemen aşağıda) ve Dropper (biraz daha aşağıda) yapmak içinde gerekli. Hopper yapmak için 5 adet iron ingot ve bir adet sandık sahibi olmanız yeterli.

  Minecart with Hopper
  [​IMG] [​IMG]
  Özel tip bir minecart oluyor kendileri. İşlevi ise ray üzerinde ilerlerken 1 kare üstünde duran sandık veya diğer hopper’lardan eşya toplamak. Örnek işlev için Dinerbone’un yayınladığı ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Dropper
  [​IMG] [​IMG]
  Dropper, aslında bir nevi dispenser gibi hareket eder. Tek farkı dispenser içerisine koyacağınız ok, yumurta, fırlatılabilen iksir, su ve lav kovası gibi fırlatılabilen veya boşaltılabilen eşyaları, direk eşya olarak fırlatır. Örneğin içerisine su kovası koyduğunuzda su boşaltmak yerine size su kovası verir. Ayrıca önüne Cam bloğu koysanız dahi size eşya fırlatabilir. Önüne sandık veya minecart gibi eşya depolayabilen bir blok koyarsanız eşyaları onun içine doldurabiliyor.

  Eklenen eşya ve bloklar dışında;
  + Artık texture’lar tek bir dosya yerine her eşya / blok için ayrı bir dosya şeklinde. Ayrıca bu sayede animasyonlu dokular oluşturabilmek te mümkün oluyor. Örnek için Dinnerbone’un test videosuna buradan , Minecraft Wiki’nin ilgili başlığına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

  + İskelet ve Zombie’lerde gelişim mevcut. Örneğin oyunun zorluğunu “Hard” olarak ayarladığınızda artık iskeletler aranızdaki mesafeye göre daha seri ve daha keskin atışlar yapabiliyorlar. Ayrıca artık 10 kare mesafeden değil 15 kare mesafeden ok atmaya başlıyorlar. Zombiler ise gündüz yanarken size saldırırlarsa sizinde bir süre ateş zararı almanızı sağlıyorlar. Oyuncunun üzerine gruplar halinde saldırabiliyorlar ve uzaktan okla saldırırsanız daha agresif bir tavır sergileyebiliyorlar.

  + Anvil ile artık elinizdeki mob egg’lere (mob oluşturan yumurta), sandık, dispenser, fırın gibi eşyalara isim verebiliyorsunuz.

  [​IMG]

  + Oyuncuların ölüm mesajları artık daha ayrıntılı.
  + Command Block yeni bir komutumuz mevcut. “/testfor” Bu komut sayesinde istenen seviyede oyuncu sayısına göre Redstone Comparator sayesinde devreye sinyal verebiliyor.
  + Texture Pack artık ana menüde değil Options başlığı altında. Bu sayede texture pack’lerinizi oyun içinden değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca Multiplayer menüsü içinde değişimler mevcut.

  [​IMG]

  Genel anlamda son iki snapshot ile gelenler bu kadar. Bunlarında dışında ufak tefek değişimler ve pek çok hata düzeltmesi de mevcut. Tam listeye buradan, snapshot’ları indirmek içinse download bölümümüze bakabilirsiniz.

  Kaynak : forum.gamer.com.tr

  *: Bu yazı Minecraft Snapshot 13w03a (Çıkış tarihi : 17 Ocak 2013) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.
   
  #1
  44kemox44 bunu beğendi.
 2. AlperenMete33

  AlperenMete33 Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  23 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  17
  Beğenilen Mesajları:
  3
  nasıl indirecez mc forumdan mı
   
  #2
  hıyar ağası bunu beğendi.
 3. KRALMAYAAA

  KRALMAYAAA Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  7 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  11
  Beğenilen Mesajları:
  0
  teşşekürler
   
  #3
 4. craft_man

  craft_man Yasaklı
  Yasaklı

  Katılım:
  10 Ekim 2012
  Mesajlar:
  151
  Beğenilen Mesajları:
  253
  #4
 5. AlperenMete33

  AlperenMete33 Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  23 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  17
  Beğenilen Mesajları:
  3
  tmm tablette görmemiştim de dün
   
  #5
 6. berkeps3

  berkeps3 Kırık Taş Toplayıcı

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  32
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Tam benlik bir şey... Yanlız swlerde kötü olcak bu hopper ://
   
  #6
 7. 44kemox44

  44kemox44 Buğday Çiftçisi

  Katılım:
  27 Aralık 2011
  Mesajlar:
  101
  Beğenilen Mesajları:
  18
  Çok Güzel Olmuş.Ellerine Sağlık.+Beğeni.
   
  #7
 8. teoman benington

  teoman benington Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  29 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  0
  ne zaman çıkçak bilen varmı?
   
  #8
 9. RİOT WARM

  RİOT WARM Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  21 Ocak 2013
  Mesajlar:
  16
  Beğenilen Mesajları:
  0
  nerden indiriyoz
   
  #9
 10. seyfiarslan

  seyfiarslan Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  5 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  0
  vayy iyiymiş :)
   
  #10

Sayfayı Paylaş