Kayıt Ol veya
Hemen "Kayıt Ol" butonuna tıklayarak 30 saniyelik kayıt işlemini tamamlayın ve forumumuzu kullanmaya başlayın!

Minecraft Türk Ekibine katılmak ister misiniz? Cevabınız "Evet" ise konuyu inceleyin ve başvurunuzu hemen yapın!
Başvuru konusu için tıklayın.

Snow ve Iron Golemi Hakkında Herşey

Konusu 'Minecraft Rehberleri' forumundadır ve Cagdas576 tarafından 28 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Cagdas576

  Cagdas576 Kırık Taş Toplayıcı

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajları:
  6
  Iron Golem

  [​IMG]

  Güç Puanı : 100 ([​IMG] x 50)
  Saldırı Gücü : 7 ([​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]) - 21 ([​IMG] x 10.5)
  Spawn Yeri : 16 köylünün ve 21 evin olduğu herhangi bir ışık seviyesindeki köyün yanında spawn olur ya da oyuncu tarafından yapılır
  Ilk Çıkışı : 12w08a
  Internet ID'si : 99
  Oyundaki ID'si : VillagerGolem
  Düşürdüğü : [​IMG] Demir Külçe (3-5)
  [​IMG] Gül (0-2)​
  XP: 0

  Hakkında : Iron Golemleri düşman moblara karşı büyük ve güçlüdür.Onların ana amacı köylüleri ve köylerini düşman moblara ve kuşatmalara karşı korumaktır.

  Yaratılışı : Iron Golemleri herhangi bir yerde otomatik olarak spawn olur,genellikle 16 köylü ve 21 evin olduğu (evin sayılması için kapısı olması lazım) yerde spawn olur.Ayrıca Iron Golem henüz oluşturulmamış köylerde de spawn olabilir.Spawn olma şansı 7000 saniyede 1'dir.
  Iron Golemleri blok kullanılarak Snow Golemlerine benzer bir şekilde oluşturulur.Oluşturmak için oyuncunun yere 4 tane T şeklinde demir bloğu,üstünede ışıklı veya ışıksız balkabağı koyması gerekir.Balkabağı en son koyulur.4 tane demir bloğu 36 demir külçe ile eş değerdedir,oluşturması zordur,bazen demiri bulması çok zor bir hal alır.Onlar her zaman güneye bakan tarafta spawn olurlar.Iron Golemleri oyuncu yardımı olmadan pistonlar tarafından oluşturulamaz.​

  Yaratılış Konfigürasyonu
  [​IMG]

  Davranışı : Iron Golemleri köylerde yavaşça dolaşırlar,boğulmamasına rağmen her zaman su ve lavdan uzak dururlar.Kışkırtıklarında hızlı bir şekilde hedefe doğru giderler ve hedef mezile girince saldırmak için kollarını şiddetle havaya sallarlar,bu saldırı hedefe 3½ ila 10½ arası güç hasarı verir ve hedefi havaya fırlatır.Iron Golemleri lavdan,ateşten,zehirden ve kaktüsten hasar alırlar.Onlar düşme hasarı veya boğulma hasarı almazlar.Onlar 1 blok yükseklikte olan heryere tırmanabilirler,3 blok derinliğinde ve 2 blok genişliğinde olan heryere inebilirler.Ancak,onlar çitlerin üzerinde yürürken aşağı inemezler.Onlar kaktüsle temas etmeyi denemezler ve eğer yapabilirlerse üstünden yürüyebilirler.Iron Golemleri öldükleri zaman 3,5 demir külçe ve 0,2 gül düşürürler.

  Iron Golemleri orantılı olarak geniş saldırı alanına sahiplerdir,1 blok kalınlığındaki duvarın arkasındakilere göremeseler bile saldırabilirler.Eğer Iron Golemi dağılmış bir köyde yaratılırsa ötekiside yaratılmak için bu yeri seçecektir.​

  Iron Golemleri düşman ve doğal moblar eğer onların görüş açısına girerlerse (Creeperlar,Slimeler,Magma Cubeler,Kurtlar ve Ghastlar dışında) saldırabilirler.Iron Golemleri muhtemelen Creeperlara saldırmazlar çünkü Creperlar doğal yok edicilerdir ve köyün herhangi bir yerine zarar verebilirler.​

  Doğal olarak spawn olan Iron Golemleri eğer oyuncu ona saldırırsa onlarda karşılık vererek saldırmaya başlarlar,eğer oyuncu köylünün yanında saldırırsa Iron Golem karşılık vermez çünkü köylü , oyuncunun kalkanı gibi olur (yanlızca survival için geçerlidir).Eğer Iron Golem oyuncu saldırısı ya da köylü tarafından kışkırtılırsa oyuncunun uzaklaşması ardından yeniden doğala döner.Iron Golemleri Survival Multiplayer'da oyuncu tarafından yaratılırsa oyuncuya saldırmazlar fakat server Restart'landıktan sonra saldırabilirler.Bazı Iron Golemleri köylüleri korumazlar ve birazcık içine kapanıktırlar.​

  Iron Golemleri gülleri alıp köylülere verebilirler,bu Köylü ve Iron Golemi arasındaki arkadaşlığı sembolize eder.​

  Iron Golemleri sadece eğer düşman mob kendisiyle 5 blok yakında olursa ona saldırır.Ayrıca mobla eşit zeminde olmalılardır.Köy Kuşatması sırasında,ancak,doğal spawn olmuş Iron Golemi köylüyü tehdit eden mobu mesafe ne olursa olsun arar.​

  Savunma : Iron Golem'inin birincil amacı NPC köylerini kuşatma altında zombi saldırılarından ve diğer moblardan korumaktır.Yavaş olmalarına rağmen , yüksek güç puanı ve yüksek hasar verebilecek olmaları onları iyi bir koruyucu yapar.Saldırı esnasında düşmanını havaya fırlatmak için kollarını havaya doğru sallarlar ve bu hareketin 1 yada 2 kez yapılması ile düşman ölür.Kullanıcı kontrolünde olan Iron Golem genelde heryerde dolaşabildiği için kaybolabiliyor.Bunu önlemenin en kolay yolu ise onları çitler ile kapamaktır.

  Iron Golem en güçlü yaratıktır fakat Ender Dragon ve Wither ile karşılaştırılırsa 3. sırada yer alır.Iron Golem yapmak için çok fazla demir ve balkabağına ihtiyaç duyulduğu için oyuncu kurt eğitmeyi tercih eder.Çünkü kurtlar çok kolay eğitilir.1.4.2 güncellemesinden sonra Iron Golem Creeper ve Slimeye saldırabilir,düşünce hasar almazlar.

  Iron Golem örüncekler,zombiler ve iskeletleri çok kolay öldürebilir (silverfishleri daha kolay öldürür).Fakat endermanı öldürmesi o kadar kolay olmaz.Çünkü endermanın hızı ve güç puanı çoğu mobtan fazladır.Bu tür durumlarda Iron Golem'e yardım etmek akıllıca olacaktir.Böylelikle Iron Golem'in hasar alma riskide düşecektir.​

  Tarım : Minecraft 1.2.1'de ve öncesinde Iron Golem tarımı ilk olarak 12w08a'da yapılmıştı fakat işe yaramamıştı.Çünkü Iron Golem her zaman farklı bölgede spawn oluyordu.

  Villager'lerin spawn olduğu bir bölgede "ev" yaparak tamamen otomatik demir ve gül tarımı yapmak mümkündür.Eğer sadece Iron Golem'in spawn olduğu bir bölgede tarım yapmak istiyorsanız tuzak yeterli olacaktır.Iron Golemleri spawn olmak için 2x2 genişliğinde ve 4 blok yüksekliğinde bir yere ihtiyaç duyar (onların boyları 3 blok olmasına rağmen).Ayrıca onlar köyün merkezinde olan 16x16x6 bir yerde de spawn olabilirler (maksimum kontrol için , bu alanın evlerin yanında olmamasına dikkat edin.Eğer tuzağı doğal bir köyde yada evinizin yanında yapıyorsanız etrafında kapı olmadığından emin olun).

  Spawn olması için , köyde 20'den fazla kapı bulunması gerekir.1 Iron Golem köydeki 10 köylüyü korumak için spawn olur (yani bir Iron Golem 10 köylü korur).10-19 köylü için 1 Iron Golem,20-29 köylü için 2 Iron Golem spwan olur ve bu böyle devam eder.Iron Golem'in herhangi bir spawn olma limiti yoktur.

  Iron Golem öldürmenin ve düşürdüğü eşyaları almanın birkaç yolu vardır.Örnek olarak çok etkili 2 tanesi:
  *Yapışkanlı piston ve blok arasında sıkışmak.Spawn olduğu anda anında ölür fakat bu yöntem tuzağı bozabilir.Tasarıma bağlı olarak , diğer Iron Golemleri spawn olamaz yada ölemez.
  *Iron Golem'in ayağına gelmeyecek şekilde lav tarafından ölmek (yani eşyaların düştüğü yere kadar).Bu çok hasar veren (ve bu nedenle hızlı olan) otomatik öldürme yöntemlerinden biridir.

  Not : Düşme ve boğulma tuzakları Iron Golemlerine etki etmez çünkü onlar düşme yada boğulma hasarı almazlar.

  Iron Golemleri en az 7 blok evin zeminine düşerse derhal köyün sınırları dışında olurlar ve köyden bağımsız bir halde olurlar ve yeni Iron Golem önceki Iron Golemler ölse bile spawn olur.

  Iron Golemleri eğer orada herhangi bir spawn bölgesi yoksa sıvıların içinde spawn olurlar.Yani lav tarafından öldürülme tuzağı işe yarar.Böyle bir durum Iron Golem'inin spawn şansını yükseltir.

  Tuzakların , oyuncunun eşyaları toplaması için toplama alanı olmalıdır.2 Iron Golem'in tek bir alanda spawn olmasıda mümkündür ve böylelikle tarımınız daha etkili olur.

  Not : Eğer köylüler Iron Golem spawnlamıyorlarsa ve etrafta ev yoksa , köylülere su dökmek onları günceller ve Iron Golem spawnlamaları için onları zorlar (spawn olmak için gerekenler varsa).

  Eğer oyuncunun Iron Golem yapmak için yeterli malzemeleri ve zamanı olduğu halde Iron Golemlerden tarım yapmak istiyorsa Iron Golemlerini kum yada gravel ile boğabilir.Iron Golemleri çok yavaş hareket ederler ve bir köyde devriye yapmıyorlarsa oldukları yerde beklemektedirler.Yani 3 blok kum yada graveli onların üstüne döküp ölmelerini izlemek çok kolaydır.

  Buglar

  *Eğer Iron Golem bir zombi domuz grubuna saldırırsa , bu durumda zombi domuz grubu Iron Golem'e saldırmazsa; sadece 1 zombi domuz ona saldırır.
  *Iron Golem minecartın içindeyse düşmanı yakında olsa bile saldırmaz,herşeyi reddeder.
  *Iron Golem 2 blok yükseklikteki alanda spawn olabilir.
  *Iron Golem 1x3 blok genişliğinde ve 3 blok yüksekliğindeki bir alanda oyuncu tarafından yaratılabilir.Fakat bu Iron Golem'e hasar verir ve onun oradan salınana kadar o alandadurmasına neden olur.
  *Iron Golem hedefine kapının ardından saldırabilir.Onların büyük saldırı alanları bunu yapmasını sağlar.
  *Iron Golemleri 1.3.2'de moblara doğru düzgün saldırmazlar
  *Bazen onların kolları eksik oluyor.Fakat onlar halen saldırabiliyor ve gül verebiliyorlar.
  *Eğer Iron Golem düşman moba saldırıp onu öldürürse , halen dövüşüyormuş gibi yapar ve kollarını sallar.Oyundan çıkmak ve yeniden açmak bu sorunu düzeltir.
  *Bazen köyde spawn olan Iron Golem kalıcı olarak kızgın bir şekilde spawn olur ve oyuncuya saldırır.
  *Eğer Iron Golem duvara karşı fırçalarsa (bunu bende pek çözemedim :surprise:) bu onların sönük bakmalarını sağlar.

  *Bazen Iron Golem'in yanındaki merdiveni kırmak onu düşman bir moba dönüştürür (köylü ile son zamanlarda işlem yaptıysanız bile).

  Resimler

  [​IMG]

  "Ev" Şeklindeki Tarım Yapmak İçin Kullanılan Tuzak :D

  [​IMG]

  Iron Golem Sıvıda Spawn Olunca İşe Yarayan Tuzak :D

  [​IMG]

  Elinde Kırmızı Gül Tutan Iron Golem​

  [​IMG]

  Köylüye Gül Teklif Eden Iron Golem​

  [​IMG]

  Oyuncuya Saldıran Iron Golem :D

  [​IMG]

  Köydeki Birkaç Çocuğa Gül Teklif Eden Iron Golem​

  [​IMG]

  Örümcek İle Savaşan Iron Golem​

  [​IMG]

  Dar Bir Alanda Spawn Olup Hasar Alan Iron Golem​

  [​IMG]

  Iron Golem Yapılırken Yaşanan Fail , Balkabağını En Son Koymamak :D

  En Fazla 20 Resim Koyabildiğim İçin Iron Golemini Burada Tanıttım. :)
  NOT : Rehber alıntı değil tamamen bana aittir,yanlış çeviri yaptıysam özür dilerim. :)
   
  #11
  faats ve bariscan12 bunu beğendi.
 2. Umt3366

  Umt3366 Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajları:
  1
  evt saolasin bunlari cok seviyorum hapishane yapiyorum bunlari koyuyorum icine :D
   
  #12
 3. Cagdas576

  Cagdas576 Kırık Taş Toplayıcı

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajları:
  6
  Önemli değil. :hihi: Ayrıca fikrin çok güzelmiş. :D
   
  #13
 4. moHomefront

  moHomefront Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  30 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  21
  Beğenilen Mesajları:
  0
  İşte bu be!
   
  #14
 5. Cagdas576

  Cagdas576 Kırık Taş Toplayıcı

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajları:
  6
  Teşekkürler. :hihi:
   
  #15
 6. Minex

  Minex Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  19
  Beğenilen Mesajları:
  0
  yararlı
   
  #16
 7. EpicCrafter

  EpicCrafter Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  30 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  19
  Beğenilen Mesajları:
  0
  ya bebek nasıl yapılıyo bi türlü beceremedim :(
   
  #17
 8. Cagdas576

  Cagdas576 Kırık Taş Toplayıcı

  Katılım:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajları:
  6
  Yararlı bulduğuna sevindim. :hihi:

  Bebek Snow Golemi bildiğime göre Beta 1.0'dan önce vardı,şimdi yok oldular. :blase: Nasıl yapıldığı konusunda ise kesin bir bilgim yok.
   
  #18
 9. EpicCrafter

  EpicCrafter Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  30 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  19
  Beğenilen Mesajları:
  0
  :oops:
   
  #19
 10. sincarerkan

  sincarerkan Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  21
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Saol Teşekkürler
   
  #20

Sayfayı Paylaş